i i £3 IS Afb. 5 De IJsselbrug, van doorslaggevend belang voor het pleidooi de rechtbank in Zutphen te houden. (foto: collectie Stedelijke Musea Zutphen) schikbaar te stellen. Voorwaarde was dat de pijlers zo breed ge bouwd zouden worden dat er naast de spoorbrug ook ruimte zou komen voor een vaste brug voor het wegverkeer. Aldus ge schiedde. De bereikbaarheid van Zutphen werd daardoor in hoge mate bevorderd. In Deventer zou het nog tot 1887 duren eer de treinen vanaf Apeldoorn de stad over een spoorbrug zouden kunnen be reiken. Die lijn werd in 1888 doorgetrokken tot Almelo. Tijdens de debatten over de voorgestelde opheffing van de rechtbank Deventer kwamen twee kamerleden Van Naamen van Eemnes en Blussé) met een amendement waarin werd ge steld dat niet de rechtbank te Deventer maar die van Zutphen zou worden opgeheven. Zij voerden ter toelichting aan dat in Deventer meer mensen woonden en bovendien, dat daar meer handel en nijverheid bestond. In die dagen telde Zutphen 3.700 inwoners minder dan Deventer. De twee kamerle den betoogden verder dat de be volking in Deventer groeide, maar dat het inwonertal van Zutphen achteruitging. Een derde kamerlid, Schimmel- penninck van der Oije uit Deventer, betoogde dat Deven ter moest blijven, ook al moest hij toegeven dat er in Zutphen in de laatste twintig jaar meer vonnissen werden gewezen dan door de rechtbank in Deventer. Het kamerlid Lanting pleitte voor Zutphen en merkte op dat 25 jaar daarvoor Deventer stellig eerder het middelpunt van de streek was, maar dat dit in 1877 niet meer opging. Ook gaf hij te kennen dat van de 158.000 in woners van het arrondissement Deventer er 84.000 gemakkelijk de stad Zutphen konden berei ken. Daar stond tegenover dat slechts 50.000 mensen met ge mak de stad Deventer zouden kunnen bereiken. De stemming in de Tweede Kamer De beslissing viel toen in de Tweede Kamer werd gestemd op 8 maart 1877. Vóór het amendement ten gunste van Deventer werden 27 stemmen uitgebracht. Maar 47 leden stemden tegen het voorstel. Het lot van de rechtbank te Deven ter was daarmee beslist. In die stad was men droevig gestemd, maar in Zutphen werd feest gevierd in de Groote of Oranje sociëteit, waarvan veel leden te vens lid waren van de rechtbank. De Zutphensche Courant gaf een juichend commentaar: 37 &i o MUM».

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 15