Mr. Th. Lc van der Veen Een terugblik Er zullen maar weinig Zutphe- naren zijn die, als ze het kanton gerecht aan de Brink 12 te Deventer betreden, zullen besef fen dat dit gebouw in het begin van de 19e eeuw (1802-1811) een provinciaal ('departemen taal') gerechtshof heeft gehuis vest. Evenmin zullen ze weten dat daarna, gedurende 66 jaar, een rechtbank in dat monumen tale gebouw was ondergebracht. Tot op de huidige dag zijn in het trottoir nog de blauwstenen vierkante zerken te zien waarop ooit het schavot kon worden op gesteld. Na de inlijving van het Konink rijk Holland in 1811 bij het Franse keizerrijk, werd in Deventer - en ook in Zutphen - geheel naar Frans model een 'Regtbank ter eerster instantie' opgericht (in Frankrijk een 'Tri bunal de Première Instance' ge noemd). Vóór 1811 was de rechtspraak in de Nederlandse provincies een zaak en taak van de lokale overheden geweest. En aldus zorgden de steden Zutphen en Deventer voor de rechtspraak in de stad en omgeving. Intussen achtte de stad Deven ter de vestiging van het zojuist genoemde departementale hof van justitie zodanig van belang, dat men voor de aankoop van het gebouw aan de Brink aan de eigenaren een bedrag van ƒ10.000,- betaalde als bijdrage in de koopsom van ƒ12.000,-. De familie Bouwer was eigenaar van het gebouw. Dit hof was van 1799 tot 1802 in de stad Kampen gehuisvest geweest. De competentie van dit hof strekte zich uit over de pro vincie Overijssel en over grote delen van Drenthe. In 1811 stelde het Franse be stuur 7 departementen in. Ze waren vergelijkbaar met de pro vincies. Er werden bovendien 34 arrondissementen gevormd als ressort van bovengenoemde rechtbanken. Elk arrondisse ment werd in kantons verdeeld en er werden niet minder dan 220 vredegerechten opgericht. Dat grote aantal wordt begrijpe lijk wanneer men bedenkt dat de burgers bijna altijd te voet het vredegerecht moesten be zoeken. Er waren maar enkele waterwegen en het wegennet was zeer beperkt. Na de aftocht van de Franse be zetters werd de organisatie van de rechterlijke macht niet we zenlijk gewijzigd. Het duurde tot 1838 eer er een nieuwe orga nisatie van de justitie tot stand kwam. Als gevolg daarvan kwa men er arrondissementsrecht banken en kantongerechten. In iedere provincie werd een pro vinciaal gerechtshof ingesteld. Als hoogste rechtscollege werd de Hoge Raad der Nederlanden opgericht. Opheffing gerechtshoven en rechtbanken In 1875 werd een aantal ge rechtshoven ontbonden. In Arn hem werd een gerechtshof ge vormd dat bevoegd werd door de provincies Overijssel en Gel derland. Als vervolg op deze be zuinigingsmaatregel werd twee jaar later besloten om elf recht banken op te heffen. De recht bank te Deventer was één van deze elf. In het gebouw aan de Brink bleef enkel het kantonge recht over. Dat is nog steeds zo. In 1877 werd een aanzienlijk aantal kantongerechten opgehe ven. In het begin van 1876 werd een reeks wetsontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend waar in het ontbinden van rechtban ken en kantongerechten aan de orde werd gesteld. De gemeen teraad van Deventer kwam daarna snel in actie. Er werd een adres gericht aan de Twee de Kamer waarbij 'diep leedwe- 35 De strijd tussen Deventer en Zutphen om het voortbestaan van de rechtbank

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 13