gen de Noormannen (o.m. Wi- noksbergen(B), Middelburgs Oost Souburg, Den Burg, enz)2 en in Oost-Nederland vooral langs de oude landroutes (o.a. Huneschans bij Uddel, Duno bij Renkum, Bergh op het Montferland, Vreden21 en Ol- Noormannen. Lokale heren gin gen zich onafhankelijker gedra gen ten opzichte van het centra le gezag en zij namen de verdediging van de territoria op zich. De burchten vormden hun steunpunten. Een datering vóór 1000/1050 van de versterking is Antwerpen In de ontwikkeling van verschei dene andere vroege steden vin den we parallellen met het Zutphense oppidum.28 Eén goed voorbeeld wil ik noemen: Ant werpen.29 In de Karolingische denzaal.22) De Zutphense burcht mijns inziens gerechtvaardigd en periode ontwikkelde zich ten is de grootste in het gehele oost nederlandse gebied (5 ha.) en lijkt van meet af aan (intensief?) bewoond te zijn geweest. Be woonde (half) ronde burchten in proto-stedelijke nederzettingen zijn ondermeer bekend uit Hait- habu (wal begin tiende eeuw),23 Hamburg (rond 900), Antwer pen (tiende eeuw, rond 980?), Gent (negende-tiende eeuw)24 en Middelburg (late negende eeuw).20 De omvang en de sta tus van het oppidum Zutphen is niet te vergelijken met de mees te, kleinere en latere, burchten die Lensen ter vergelijking op somt.25 Het fenomeen komt dus vooral vanaf de late negende eeuw en de tiende eeuw voor. De aanleg ervan lijkt samen te hangen met de politieke instabi liteit als gevolg van het ineen storten van het Karolingische Rijk. Het centrale effectieve ge zag van de Karolingers was deels weggevallen. Zeker in de kuststreken kon onvoldoende weerstand worden geboden aan de herhaalde invallen van de een vroege datering in de negen- noorden van een oud kerkelijk de of tiende eeuw lijkt me - ge zien de aanwijzingen - zeer waarschijnlijk. Omwalling en eerste houten hal kunnen gelijk tijdig aangelegd zijn. De burcht en houten hallen be stonden dus al in Hamalandse tijden. Het oppidum moet al een politiek element hebben ge vormd in het Hamalandse (ze tel, centrum van een heer of van de Hamalandse graven zelf) Veel mediëvisten, zoals Ver donk,26 bepleiten dat er wel de gelijk relaties zijn tussen het Ha malandse Huis en de Zutphense graven. Het oppidum zou in de Hamalandse periode het be stuurlijke centrum geweest kun nen zijn van "het graafschap in Hamaland" dat in 1046 door de keizer aan de bisschop van en bestuurlijk centrum - nabij een gunstige aanlegplaats voor schepen in de Schelde (bij de Werf) - een handelsnederzet ting (ook portus genoemd). De nederzetting is archeologisch onderzocht en bestond uit een bebouwing van kleine houten huizen aan twee haaks kruisende straten. De nederzetting wordt in de negende en tiende eeuw gedateerd. De Karolingische portus verloor in de tiende eeuw zijn handelsfunctie. Op het ter rein werd door de Duitse keizer vóór of rond 980 een burcht ge sticht. Antwerpen behoorde, rechts van de Schelde gelegen, sinds 925 tot het Duitse Rijk en de keizer stichtte er een steun punt aan de grens van het West- Frankische Rijk en het graaf- Utrecht geschonken wordt.27 We schap Vlaanderen in ontwikke- kunnen dit graafschap rond Zutphen wellicht identificeren met de "pagus Isloi" of "Islo Superior", een IJsselgraafschap dat vaker in de Karolingische bronnen genoemd wordt. ling. In diezelfde eeuw was het terrein omgeven door een half ronde omwalling aan de Schel de. Of de handelsnederzetting reeds versterkt was of dat de halfronde versterking bij de 7 4

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 9