Afb. 3 Reliëfband amfoor met radstempelornament (9e-10e eeuw). Gevonden bij opgravingen in de kelder van Kolenstraat 15. Rechtsonder een reconstructie van deze grote wijnamforen uit het Rijnland. Onlangs werd nog een aanwij zing gevonden dat het grafelijke hofterrein eveneens omgracht of omgreppeld is geweest. In een keldertje van het pand Kuiper straat 19 werd een deel van een greppel of gracht van minstens 1.20 m diepte vastgesteld, even wijdig aan de Kuiperstraat-zuid zijde. In het verlengde van dit tracé werd in 1947 op de hoek van de Lange Hofstraat en de Kuiperstraat eveneens een de pressie aangeboord.15 Bitter ver werpt het vermoeden dat het om een oudere versterking zou gaan omdat de "wal" van aange boord schoon zand (als onbe trouwbaar aangemerkt) op een onmogelijke afstand van 35 m van de "gracht" zou liggen.16 Schoon ongeroerd zand kan echter nooit een door mensen opgeworpen wal zijn. Indien nu de Kuiperstraat-zuidzijde een gracht is geweest, dan was het zeker geen versterking, maar een afbakening van het domaniale hofcomplex binnen de (half)ronde versterking. De vondsten uit de grachtvulling dateren het dempen van de gracht in de twaalfde-begin der tiende eeuw. De gracht ter plaatse van de Markten bestond toen reeds lang en werd vanaf diezelfde periode gedempt. De aanleg van deze hypothetische omgrachting kon niet gedateerd 6 0 AU 0 \J m&m. mm® worden. Het is zeer waarschijn lijk dat ook het immuniteitsge- bied van de kerk op deze wijze afgebakend is geweest. Bitter verbindt - mijns inziens geheel terecht - de ronde om walling aan de in de elfde- en twaalfde-eeuwse bronnen her haaldelijk genoemde vermelding van het "oppidum Zutphanien- se" of oppidum Zutphen.17 De gebouwen op het 's-Gravenhof, zowel de houtbouwfasen als de tufstenen palts, waren immers onversterkt. Het idee van De Vries dat de St.Walburgiskerk een kerkfort zou zijn18 mist elke grond en wordt terecht door Bitter verworpen.19 De aanleg van de versterking kon door de opgravingsgegevens niet worden gedateerd. Binnen de burcht vinden we evenwel aanwijzingen voor een vroege datering. In de eerste plaats merken we op dat alle vondsten uit de negende tot elfde eeuw, in Zutphen gedaan (opgravin gen en losse vondsten), uit het gebied komen binnen de om walling (kaart 2)De Lange Hofstraat vormde de as van de (half) ronde burcht en was daar mee een structureel element van de lay-out van de burcht. De houten hallen uit de negende en tiende eeuw liggen haaks op deze straat georiënteerd. Dit geldt overigens ook voor de kerk aan de andere zijde van de straat. Een tweede aanwijzing dus. Een derde argument: de ronde burchtvorm komt in Nederland en aangrenzende gebieden meer voor. Als kustversterkingen te- O 5

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 8