Wie kent dit? Bij een proefonderzoek in de kelder van het pand Groen markt 20 (30 november 1991) vonden we in een kuil, gevuld met puin en resten, een merk waardig stuk aardewerk. De ge gevens ervan zijn: het is van rood aardewerk; afmetingen (1/b/h): 40/28/4 cm. Het voor werp is aan de gladde bolle zijde geheel geglazuurd en aan de holle zijde onregelmatig gegla zuurd De grote aardewerken "bakken" (er zijn resten van meerdere exemplaren gevonden) zijn voorzien van trechtervormige gaten (holle zijde breed en taps toelopend naar de bolle zijde). De zijkant is voorzien van maanvormige inkervingen (drie aan de lange zijde en twee aan de korte zijde). De datering is onbekend, maar waarschijnlijk na de Middeleeuwen. Is het een bouwfragment? Een stuk gebruiksaardewerk? Er zijn wel suggesties, maar wie ons verder kan helpen en weet wat dit is, of een vermoeden heeft, kan dit melden aan het secreta riaat: Spiegelstraat 15, 7201 KA Zutphen. In deze rubriek wordt in het kort ingegaan op recent versche nen of door de Stedelijke Bibli- theek aangeschafte uitgaven. Het betreft een selectie van de nieuwe boeken. H.C. ten Berge, Een Italiaan in Zutphen. Novelle. Meulenhoff, Amsterdam, 1991 (3e druk); 118 blz.; 27,50. Deze novelle begint in Zutphen, waar kermis wordt gevierd bij de Walburgskerk. Op een dag arri veert hier een wereldberoemde Italiaanse schrijver. Een vreem de geschiedenis wordt door de schrijver uit de doeken gedaan, haar hoogtepunt vindend in een Zutphense Walburgisnacht. Madeion de Keizer, Het Parool 1940-1945; Verzetsblad in Oor logstijd. Cramwinckel, Amster dam/Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, 1991 (2e druk); 655 blz.; 39,50. Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie heeft een goed ge documenteerd boek uitgegeven over het functioneren van een verzetsblad (Het Parool) in oor logstijd. Het is niet zozeer een boek om even door te bladeren als wel een boek dat keer op keer dieper op achtergronden van het verzet en van de rol van de krant binnen het verzet in gaat. 21 De archeologische werkgroep Voor u gelezen

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 23