Afb. 11 Wethouder Derksen-Jarisen opende op 9 april de tentoonstelling in het Gemeente archief (foto: Jaap Riemens). beschouwd als hoveling en van hem werd verwacht dat hij met de Bourgondiërs mee zou strij den in de oorlog tegen Frankrijk in 1487. In de slag bij Béthune werd Karei van Egmond krijgs gevangene van Frankrijk. Gelre wilde de losprijs van 80.000 gul den voldoen. In 1491 was een deel ervan verzameld en ging Bernhard van Meurs in gijzeling voor het restant. Karei kwam zijn belofte binnen drie maan den de schuld te voldoen niet na. Bernhard heeft tot 1500 in Péronne gezeten. Eind maart 1492 keerde Karei van Egmond in 'zijn' Gelre terug en werd als landsheer ingehuldigd. Alleen Wageningen moest hij verove ren. Karei van Gelre mengde zich in de onafhankelijkheidsstrijd van Groningen en Friesland. In 1514 besloot Groningen Karei als heer aan te nemen. Op ver zoek van Friese edelen verover de hij Friesland. In 1521 had hij ook invloed in het gebied van Overijssel en Drenthe. Dit machtsgebied kon hij niet hou den. Eind 1523 verloor hij zijn invloed in Friesland. Andere ge bieden volgden. In 1518 huwde Karei van Gelre met Elisabeth van Brunswijk Lünenburg, dit huwelijk bleef kinderloos. In 1528 was bij het verdrag van Gorkum bepaald, dat Gelre te rug zou vallen aan het Bourgon dische Rijk. Dit zinde Karei niet, en in het geheim sloot hij een verdrag met de Franse ko ning: Gelre zou Frans worden. In de Gelderse landdagen werd dit verdrag niet goedgekeurd, Gelre moest zelfstandig blijven. Uiteindelijk werd Willem van Kleef in februari 1538 als hertog ingehuldigd. Karei van Egmond trok zich terug op zijn hof te Arnhem. De greep op zijn on derdanen had hij verloren. Op 30 juni 1538 stierf hij. Willem van Kleef kon de onaf hankelijkheid niet waarborgen. In 1543 kwam Gelre bij het traktaat van Venlo als laatste ge west van de Nederlanden bij het Habsburgs-Bourgondischse Rijk. (In de periode 9 april-26 juni is deze tentoonstelling te zien in het Gemeentearchief, geopend dagelijks tussen 10.00 en 16.30 uur). Anette C.J. Hage-de Lange 19

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 21