35 Eén van de opvallendste boerde rijen in de buurtschap Leesten is wel 'de Ploeg'. Onder deze naam staat de boerderij thans bekend., maar het goed heette oorspronkelijk "t Jebbe', en deze naam wordt in oude stuk ken op verschillende manieren geschreven. Zo kennen we de schrijfwijzen Ybickonck, Gibi- konck, Ybekinck, Gebbikinc en Gebbinck. Maar ook de naam 'de Ploeg' is niet de originele, want in 1810 is sprake van de Ploegmansplaats. De boerderij behoorde tot de goederen van het klooster Isendoorn te Zutphen. De naam van de boerderij is op een bijzondere manier aangege ven: op de sluitsteen boven de deeldeur is een ploeg afgebeeld (zie inzet). H. Tentoonstelling in het Gemeentearchief: Karei van Gelre [Grave (1467)-Arnhem (1538)], strijder voor onafhankelijkheid Karei van Egmond, hertog van Gelre en graaf van Zutphen, is in het verleden meestal beschre ven als een omstreden, tegen draads vorst, die de vorming van de nationale eenheid tegenge werkt zou hebben. Busken Huet noemt hem in Het land van Rembrandt een middel- eeuwschen despoot in zakfor maat". Daartegenover staat Geyls omschrijving in Geschiede nis der Nederlandschen stam van een "geboren leider". Karei werd aan het Bourgondi sche hof te Gent opgevoed. Zijn grootvader, Arnold van Gelre, had van Karei de Stoute, hertog van Bourgondië 300.000 goud guldens geleend, met het her togdom Gelre als onderpand. Na het overlijden van Arnold in 1473, eiste Karei de Stoute het onderpand op. Gelre werd inge lijfd bij het Bourgondische Rijk. De jonge Karei en zijn zuster werden gevangen genomen en naar het Bourgondische hof te Gent gestuurd. Gelre kreeg een oorlogsschatting van 250.000 gulden opgelegd. Karei kreeg te Gent een opvoe ding naar zijn stand. Hij werd 18 Wetenswaardigheden Uit het Archief

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 20