kelijk een burgerlijke partij en koos toen ondubbelzinnig voor de parlementaire democratie. Dat veel liberalen en confessio nelen de sociaal-democraten wantrouwden is op zijn minst voorstelbaar. In de raad in Zutphen bleek dat ook af en toe duidelijk. 5. De praktische politiek Hieronder volgt een aantal on derwerpen waarover in die pe riode in de raad is gediscus sieerd. Dit zijn maar een paar voorbeelden, toch laten deze aardig zien hoe de Zutphense gemeenteraad toen werkte. Hierin komt ook het hierboven genoemde wantrouwen van libe ralen en confessionelen tegen over de sociaal-democraten naar voren. Subsidie Burgerwacht Op 2 februari 1920 kwamen B&W met het voorstel om sub sidie te verlenen aan de Vrijwil lige Burgerwacht. De tegenstan ders, SDAP-fractie en Groeneveld, vonden dat de poli tie de orde prima kon handha ven en als er zich calamiteiten zouden voordoen, kon alsnog de hulp van het leger worden inge roepen. Namens de SDAP voer de Gies het woord. De Zutphense Courant schreef naar aanleiding van het SDAP- standpunt het volgende: 'Hij [Gies] behoort dus met de zij nen tot het type dat in Duits land herhaaldelijk de boel op stelten zet tegen het wettig ge zag, dat in relletjes, in gewapend verzet tegen de overheid zijn kracht en zijn glorie vindt.'11 Bij de voorstanders bestond de vrees voor revolutie; zij waren bang dat David Wijnkoop - een bekend communist - bezig was mensen te winnen voor hulp aan 'Duitse spartacisten'; deze laatsten konden elk mo ment Nederland binnenvallen.13 De subsidie werd gegeven met negen stemmen voor en acht te gen (de zeven SDAP-leden en Groeneveld)In de vergadering van december 1922, toen op nieuw subsidie werd aange vraagd, werd deze niet verleend omdat maar dertien van de ze ventien leden aanwezig waren, zodat de voltallige SDAP-fractie een meerderheid had.14 Beroep burgemeester tegen loonsverhoging Het college van B&W kwam in november 1919 met een voor stel voor algehele salarisherzie ning van het gemeenteperso- neel.15 Dit voorstel werd aangevallen door de SDAP-frac tie, de liberaal Groeneveld, Me melink (Landbouwpartij) en de drie confessionele raadsleden, Tiedink (Kath), Koerselman (CHU) en Norel (ARP). Zij al len waren van mening dat 'de laagsten te laag' werden betaald. Er werden amendementen inge diend en aangenomen om de sa larissen meer te verhogen dan B&W hadden voorgesteld. Vóór stemden allen die hierboven ge noemd zijn. Het College was hier zeer ontevreden over en de burgemeester bracht het com plex van amendementen op nieuw in stemming met de waarschuwing dat hij tegen de beslissing van de raad in beroep zou gaan, op grond van het toenmalige art. 70 van de Ge meentewet, indien dit opnieuw werd aangenomen. De raad zwichtte niet voor dit dreige ment van de burgemeester: er stemden maar drie mensen te gen (de beide wethouders en Korenaar (Lib). Benoemingenbeleid Het beleid van B&W met be trekking tot benoemingen van raadsleden en andere burgers in diverse bestuursfuncties en maatschappelijke commissies was al jaren een doorn in het oog van met name de sociaal democraten, omdat zij bijna

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 17