deeld over de sociaal-democra ten, de confessionelen en een nieuwe partij: de Landbouw- partij. Onderhandelingen vonden hier op plaats over de verdeling van de wethoudersposten. Die on derhandelingen waren besloten en er is niets van bewaard geble ven. Toch kunnen wij hier iets over te weten komen doordat er een debat kwam op de raadsver gadering waarin gestemd werd over de wethoudersposten.8 Op de vergadering werden tot wet houder gekozen D. Molenaar (Lib), die deze functie al vanaf 1909 bekleedde en M.J. Mul ders (Kath). Voordat tot stem ming werd overgegaan, probeer de Groeneveld de liberalen, Afb. 6 Het college van burgemeester en wethouders rond 1890 (coll. Gemeentearchief Zutphen) J. Groeneveld. Deze is voor het eerst in 1898 gekozen en in 1904 bij de herstemming geko zen met behulp van de sociaal democraten, die hiertoe oprie pen. Hij was het enige liberale raadslid dat voortkwam uit de arbeidersbevolking en dan ook vaak met de sociaal-democraten meestemde. 3. Confessionele wethouder gekozen in 1919 Na de verkiezingen in mei 1919, die voor het eerst volgens het systeem van algemeen kiesrecht plaatsvonden (actief mannen- kiesrecht en passief vrouwen kiesrecht), verloren de liberalen drie zetels, de winst werd ver- vaak gepasseerd. De sociaal-de mocraten kwamen hier telkens op terug bij de jaarlijkse algeme ne beschouwingen en wensten dat hieraan een einde werd ge maakt door ook sociaal-demo craten op de voordracht te zet ten. Tot 1917 konden B&W dit gewoon naast zich neer leggen omdat zij immers beschikten over de absolute meerderheid in de raad. Na 1917, wanneer het college nog steeds liberaal is, kunnen de confessionelen de balans doen doorslaan. Heel vaak stemden zij met de libera len mee, maar af en toe ook met de sociaal-democraten, vooral als het ging over verbeteringen voor de arbeiders en steunuitke ringen. Immers een groot deel van de confessionele achterban kwam voort uit de arbeidersklas se. Confessionelen stonden weer al leen als het ging om de zondags rust, zij wensten bijvoorbeeld dat het badhuis op zondag ge sloten bleef. Ook waren confes sionelen voor de vrije zaterdag middag met als motief dat de christelijke arbeiders dan niet op zondag hoefden te reizen. Een bijzonder lid van de liberale fractie (het woord fractie is ei genlijk verkeerd, omdat de libe ralen zich niet als zodanig be schouwden) was het raadslid 13

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 15