Ellen Kleinrensink-Binnenmars In 1920 zei het raadslid jhr. mr. B. de Jonge dat 'politieke debat ten niet thuis horen in de raad.'1 Ook burgemeester Dijckmeester heeft zich herhaaldelijk in die zin uitgelaten. De gemeenteraad was er, zo meenden zij, om te besturen! Deze gedachte komt voort uit de 19e eeuw toen de gemeente kon worden bestuurd naar libe rale beginselen, dat wilde toen zeggen dat het wettelijk noodza kelijke en wat verder onvermij delijk was zonder veel discussie werd afgedaan. Het college van burgemeester en wethouders (B&W) genoot het volste ver trouwen van de aan hen gelieer de representanten van de sociale elite. Zo kon de opvatting post vatten dat het raadswerk 'neu traal' was en dat 'politiek' het werk slechts kon benadelen. 1. Gemeentepolitiek door landelijke partijen In de Gemeentewet stond dat gemeenten de bevoegdheid had den om hun eigen huishouding te regelen. Dit werd door klas sieke liberalen opgevat als een zuiver administratieve en poli tionele taak. Aan het eind van de 19e eeuw werd door linkse groeperingen de taak van de ge meente anders opgevat: ge meenten moesten, door in te grijpen en regelend op te treden, wijzigingen aanbrengen in de sociale verhoudingen. Het wa ren vooreerst gemeentebestuur ders die een actief welvaartsbe- leid trachtten te voeren. 1.1 Sociaal-democratische gemeentepolitiek In 1894 werd in Nederland de Sociaal-Democratische Arbei derspartij (SDAP) opgericht. De partij kreeg in 1897 voor het eerst gemeenteraadsleden en ging zich beraden op de taak van de SDAP in de gemeenten. In 1899 kwam de SDAP als eer ste partij in Nederland met een program voor de gemeentepoli tiek. De bedoeling van dit pro gram was dat gemeenteraadsle den wisten wat zij in de raad moesten nastreven. Het was een kort program van tien punten.2 De inhoud van het program sprak over de taken van de ge meente zoals: uitbreiding van het grondbezit van de gemeente en van het gemeentelijk bedrijf, zorg voor de werklozen, behoor lijke bezoldiging van vooral de lagere werklieden, kosteloos on derwijs, het bouwen van arbei derswoningen, verbeterde ar menzorg en drankbestrijding. Omdat dit program nogal wat gebreken vertoonde, kwam er in 1919 een nieuwe versie van het SDAP-program dat duidelijk een reformistisch karakter had: het hield zich aan de bestaande wetgeving en het streefde naar praktische toepassingen. De openingszin was al heel duide lijk: 'De sociaal-democratische gemeentepolitiek stelt zich niet ten doel in de een of andere ge meente het socialisme te vesti gen.'3 In Zutphen was in 1895 een af deling van de SDAP opgericht. Negen jaar later kreeg de partij voor het eerst een zetel in de Zutphense raad. 1.2 Liberale gemeentepolitiek De liberalen waren aan het be gin van de 20e eeuw verdeeld over drie partijen. In 1885 was de Liberale Unie opgericht, in 1894 en 1896 hadden meer be houdende liberale kiesverenigin gen de Unie verlaten. Zij richt ten in 1906 de Bond van Vrije Liberalen op. In 1901 verlieten vooruitstrevende liberalen de Unie en richtten de Vrijzinnig- Democratische Bond (VDB) op. Op 22 mei 1915 werd in de al gemene vergadering van de Li berale Unie het gemeentepro gram vastgesteld. Al in 1903 was de VDB met een program gekomen dat veel leek op het 11 4 Gemeentepolitiek in 1315-1323

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 13