O Q Afb. 4a Grondsporen van de eerste, eenschepige houten hal. O stichting van de burcht is aange- van de Antwerpse burcht legd, is onzeker. De omwalling lijkt veel op de halfronde om walling te Zutphen uit dezelfde periode. Zelfs de oppervlakte (5 ha.) komt overeen. Nog een op vallende overeenkomst is dat er naast de keizerlijke burcht een kapel, later kerk, gesticht werd, gewijd aan St. Walburga. Het was geen gewone parochiekerk maar een burgkapel. Het oppi- dum Zutphen kent dus een op vallende equivalent in de vorm (afb.6). Samenvatting Samenvattend kunnen we stel len dat tot ergens in de Karolin gische Tijd de ontwikkeling van de nederzetting voldoet aan die van een normaal "dorp" in de prehistorie en de Vroege Mid deleeuwen, zonder speciale functies en/of kenmerken. In de Karolingische Tijd kwam hierin Afb. 4b Grondsporen van de tweede, tweeschepige houten hal. verandering. De nederzetting omvat dan al een meer dan nor maal bewoningsareaal met aan wijzingen voor handelscontac ten. Toch zou ik deze fase wat Zutphen betreft bij de pré-ste delijke fase willen betrekken. Een grotere nederzetting als Deventer heeft immers in deze periode al belangrijke functies verworven als kerkelijk centrum en als koninklijke handelsplaats. Deventer was in de Karolingi sche Tijd al duidelijk een proto- stedelijk centrum. Nog vóór 1000 moet ook Zutphen een (regionaal) kerke lijk en wereldlijk centrum ge worden zijn. De twee hout bouwfasen van de gravenhof lijken uit de (late) negende-tien de eeuw te dateren. De (half)ronde versterking ter plaat se van de Markten zal in de tiende, wellicht nog (late) ne gende eeuw aangelegd zijn. Het is ondenkbaar dat een nederzet ting van de omvang en de status van Zutphen vóór 1000 geen kerk gehad zou hebben. In een Zutphense oorkonde van 1059 is sprake van een dubbel-patro- cinium: St. Petrus en Walburga. Wellicht dat de eerste parochie kerk in de Karolingische periode gewijd was aan St. Petrus. Bij de aanleg van het oppidum zou door de heer een burchtkapel gesticht kunnen zijn, gewijd aan 8 WÖ

Zutphen (vanaf 1982) | 1992 | | pagina 10