wijk maar 88 gezinnen.29 Zonder de Waterstraat en delen van de Bakkerstraat enz. zullen het er in de Vroege Middeleeuwen minder dan de helft zijn geweest. De grond voor de ophoging van het westelijke deel van deze wijk zal dichtbij zijn gevonden. Die is waarschijnlijk afkomstig uit de kunstmatig gegraven nieuwe Berkelmonding langs de tegenwoordige Rozengracht en Berkelkade. In de Mommerhovenwijk, begrensd door de Lange Hofstraat, de Hout markt, de Zaadmarkt en de IJssel, die toen nog langs de zuidkant van Zutphen stroomde, woonden in 1492 niet meer dan 67 gezinnen.30 De huizen langs de Lange Hofstraat en Rode Torenstraat hadden bovendien in de Middeleeuwen grote tuinen, met daarin particuliere waterputten. De marktzijde van de Rode Torenstraat was onbebouwd en langs de huidige markten zelf zal de wal hebben gelopen. In de Vroege Middeleeuwen stonden er dus veel minder dan 67 wo ningen in deze wijk.31 Als de markten de grens vormden was de totale oppervlakte van het oppidum slechts 5 hectare. Dat lijkt weinig. De keizerlijke Rijksstad Nijmegen binnen de eerste omwalling was echter ook niet groter dan precies 15 hectare.32 De rest van de (oude) stad, die tussen 1190-'95 stadsrechten kreeg, bestond dus in 1059 nog niet. De Barlhezewijk heeft een regelmatig patroon en lijkt 'kunstmatig' te zijn aangelegd. De Beukerstraat in het hart van de Grote- en Kleine Wandwijk, wordt gezien als de oorspronkelijke koopliedenwijk, die zich uitstrekte langs de hoofdweg33 van Warnsveld naar de oude overgang over de IJssel. Bij de toegang tot de eerste sterkte aan het begin van de Lange Hofstraat, heeft een tweetal gebouwen gestaan, die later bekend zijn als Vreden, na 1421 stadswijnhuis, en als het Huis Gelre. Voor deze huizen lag in de Vroege Middel eeuwen een brug. Bij het oppidum hebben zich dus op enige afstand langs de Beukerstraat kooplieden gevestigd. Ze gebruikten het Schupstoel als Berkelhaven34 en had den onder aan de Zaadmarkt waarschijnlijk hun IJsselhaven, die beveiligd werd door een bergvrede. (De latere waterpoorten over de Berkel en de toren bij de Laarbuitenpoort werden in de middeleeuwse rekeningen ook 'bergvre- des' genoemd.35 Die bergvrede, waar de Rode Torenstraat op uitliep, is vervangen door een Saltpoort later Drogenapstoren genoemd en de haven is gedempt. De rekenin gen van beide projecten bleven bewaard.36 De oudste stadsmuur stond hier oorspronkelijk ook meer naar binnen.37 Berkel- en IJsselhaven lagen dus dicht bij elkaar en grensden direct aan de markt. De Berkelhaven, in hoofdzaak voor de aanvoer van hout, kwam later aan de grens van de Vrijheid van Zutphen bij de Worf ter hoogte van de huidige kerkhoven. De IJsselhaven werd verplaatst van de Saltpoort naar de Veertoren (Bour- gonjetoren), omdat de loop van de IJssel in 1356/'57 door Nederhelbergen en 90

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 20