Dat was een versterkte plaats; in dit geval met een kerk. De Zutphense archeo logische werkgroep heeft die bewoning ook op verschillende plaatsen aange toond en hierover in Oud-Zutphen verslag uitgebracht.7 Een eerste voorlopige samenvatting gaf P. Bitter in hoofdstuk 4 van Geschiedenis van Zutphen. De jongste resultaten werden bereikt met de opgravingen in de Ooijerhoek van de nederzetting Eme (1990). Die vroegste bewoners waren nog geen stedelingen maar boeren, die hun akkertjes op een enk bebouwden en daar in de buurt woonden. Dat deden men sen overal op de hogere delen, de oeverwallen, rivierduinen en het laagterras langs de IJssel. Een Zutphense enk - avant la lettre - heeft evengoed bewer kers gehad als de enken van Warnsveld, Eefde, Tonden of Noord-Empe. Iedere plaats die geschikt was, werd door de mensen benut. Die enken liggen in het algemeen boven het tegenwoordige 7.0 m N.A.P. Het zijn akkergebieden; géén stadsweiden zoals werd vermeld.8 Er kunnen ook twee of zelfs meer enken zijn geweest, zoals dat ook in Warnsveld en Brummen het geval was. Onder enk moet een gezamenlijk akkercomplex met individueel grondbezit worden verstaan. [N.B.: in Zutphen gebruikte men in de Middeleeuwen de vorm 'engh', net als op verschillende plaatsen op de Veluwe. Men schreef niet 'enk' of het meer noordelijke 'es'] Waar hebben die agrarische, pre-stedelijke Zutphenaren gewoond? In ieder ge val op het rivierduin bij de Lange Hofstraat.9 Een echt duingebied, met ver schillende kopjes, zoals de Brons bergen lag hier niet. Verder was er bewoning rond of op het gebied dat heel de Middeleeuwen bekend bleef als de Zutphense Engh, buiten de latere Enghpoort, aan het eind van de Turfstraat. De engh be gon later buiten de Nieuwstadspoort en was het gebied aan beide zijden van de huidige Weg naar Laren. Een middeleeuwse weg, die ongeveer hetzelfde beloop had, heette 'Middelweg'.10 Hij eindigde in de Late Middeleeuwen bij een An- thoniuskapel en een stadskruis voor de Noordveense brug. Dit akkerbouwge bied was een uitloper van het pleistocene laagterras dat de hogere delen van de Achterhoek bedekt.11 De engh en de weg zijn te zien op de oudste kaart van Zutphen door Jacob van Deventer.12 De engh heeft op die kaart een lichte kleur. Aan die engh grensde in het westen de Mars, met als grondsoort een klei- afzetting van Berkel en IJssel. Daar konden boeren vee houden. Zolang men weinig hooiland en dus weinig winterstalling had hield men hoofdzakelijk scha pen. Hooiland en weilanden kreeg men toen in de tweede ronde ontginningen, ooibossen en broeklanden werden aangepakt. Het is zeer wel denkbaar dat deze boeren aanvankelijk kerkten in de oude St. Maartenskerk van Warnsveld, net als de bewerkers van de Warkense, de Almense, de Vordense, de Eefdese en de Wolfeler enk. Het moeten deze boeren van de Engh en hun Heer zijn geweest die, van hun 83

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 13