L. W. LENSEN Dit is het derde en laatste artikel naar aanleiding van het verschijnen van Ge schiedenis van Zutphen.1 Het behandelt weer een Zutphens raadsel waarover o.i. meer te zeggen valt dan binnen het kort bestek van het handboek mogelijk was. De naam Zutphen (zuidveen) duikt pas op in de middeleeuwse geschiedenis. Dat gebeurt in een oorkonde uit 1059 over de Zutphense kerk, afkomstig van de Utrechtse bisschop Willem.2 Die bron dateert van drie eeuwen later dan de vermelding van de naam Deventer of Wilp en anderhalve eeuw later dan de vermelding van namen als Wichmond, Oeken, Brummen, Warken, Zelhem, Hengelo G., Voorst, Velp, Arnhem, Westervoort, Elten, Doetinchem, Apel doorn e.a.3 Dat mag irritant zijn, vanuit een chauvinistisch Zutphens stand punt bekeken, maar verklaarbaar is het wel. Veengebieden werden pas als woongebied gebruikt vanaf de tiende of droge eeuw.4 Ze behoren tot de vroeg ste ontginningen. Ontginnen van venen was eenvoudig. Men hoefde ze alleen maar met sloten te ontwateren. Op nieuw ontgonnen veen kon men in de eerste jaren zelfs broodgraan, zomerrogge, verbouwen. Als na enige tijd de grond ingeklonken was en wat uit geput raakte moest men er eerst haver op zaaien en later weiland van maken. Dit laatste vooral als het grondwaterpeil weer steeg, zoals na 1100 het geval was. Na de veenontginning startte men met de zwaardere ontginningen: ooibossen (horsten) en boskampen, waarna de aanleg van de eerste poldertjes op gang kwam. Bronkhorst en Buckhorst zijn het eerst bekend uit een vermelding in 1127.5 Wat zeker vreemd blijft is dat Zutphen bij de eerste vermelding al een kerk met een kapittel bezat en dat er Heren van Zutphen waren die 'langdurig' met verschillende voorgangers van de bisschop moeilijkheden hadden. Verder blijft het vreemd dat Zutphen anderhalve eeuw later, rond 1200, na Deventer, dan toch de belangrijkste plaats in de verre omgeving blijkt te zijn. 'Zutphen' buiten het 'oppidum Sutphaniense' Op de 1200 hectare land van de latere Stad en Vrijheid van Zutphen,6 moeten mensen hebben gewoond lang vóór er in 1059 sprake was van een oppidum. 82 DE LATE OPKOMST VAN ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 12