voortvloeide uit zijn met Martha Elisabeth Meemeling gesloten huwelijk, is niet te achterhalen. Bij zijn overlijden laat hij in Zutphen drie huizen na, in Bronkhorst een steenoven, het veerhuis (inclusief veerrecht) en een huis ter plaatse, tevens enkele percelen bouw- en weiland. Op welke wijze de bedrijfs voering van de steenbakkerij is voortgezet tot het moment waarop de erfgena men de onderneming konden gaan leiden, is niet duidelijk. Zeker is dat de twee jongere broers van Jacob het bedrijf hebben voortgezet, want beide staan in hun overlijdensakten vermeld als steenbakkers. Jacob, daartoe ongetwijfeld in staat gesteld door de gunstige financiële situatie van de familie, kan voor een andere carrière kiezen. Na zijn opleiding aan het Stedelijk Gymnasium in Zut phen begint hij in 1842 de rechtenstudie aan de Universiteit van Leiden. Na vier jaar wordt deze bekroond met een promotie. Vooruitlopend op wat we later als zijn politieke overtuiging zullen leren kennen, kan hier terloops worden ver meld dat Thorbecke tijdens Jacobs studiejaren aan de Leidse 'Alma Mater' doceerde. Zo meester, zo leerling Al snel na zijn vestiging als advocaat te Zutphen mengde Jacob Dam zich in het politieke leven van de stad. Vermoedelijk op dat moment al een over tuigd aanhanger van Thorbeckiaanse denkbeelden en te beschouwen als een 'homo novus', in dit geval telg uit een niet-Zutphense familie met daarin als eerste in het bezit van een academische graad, viel hij met de neus in de (Zut- phense) boter. Want daar was halverwege de 19de eeuw sprake van een inten sief en vrij bewogen politiek leven. Aan de van oudsher gevestigde en behou dende groepering (soms nog van adel), die politiek en maatschappelijk in de eerste helft van de 19de eeuw op het stedelijk bestel haar stempel had weten te drukken, werd nadrukkelijk geknabbeld door een aantal jonge liberalen Looper bezigt voor hen de term 'angry young men' die voorstanders waren van een andere politieke koers, zowel landelijk als lokaal. In de jonge advocaat Dam vonden zij een welkome en - zoals later bleek - zeer te waarderen mede stander. Bovendien een zeer actief medestander, want van 1848 tot zijn overlijden in 1875, zal Jacob Dam op velerlei terrein - politiek, bestuurlijk, maatschappe lijk en lokaal, provinciaal, landelijk - proberen gestalte te geven aan de verwe zenlijking van zijn voor die tijd vooruitstrevende liberale denkbeelden. Al in 1848 (hij is dan 24 jaar) behoorde hij tot de oprichters van de eerste liberale kiesvereniging in Zutphen 'Redding door bezuiniging', die onder voorzitter schap van G. J. Roosegaarde stond. Deze maakte sinds 1837 deel uit van de Zutphense gemeenteraad en had tot 1856 zitting in de Provinciale Staten. Dam zelf trad op als secretaris, een functie die hij in diverse verenigingen en stichtin gen zal vervullen. Zijn juridische achtergrond zal, zeker in de beginfase van dergelijke instellingen, in een behoefte hebben voorzien. Ook lijken secretariële 50

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 4