B.LOOPER De laatste jaren is de belangstelling voor tuinen en tuinarchitectuur sterk toe genomen. Een groot aantal boeken legt daarvan getuigenis af. En soms speelt in zo'n publikatie een moderne Zutphense stadstuin een rol. Maar ook op andere manieren kan men kennis nemen van het bestaan van Zutphense stads tuinen. De beklimming van de toren van de St. Walburgskerk wordt beloond met een blik op de vele tuinen die de binnenstad nog rijk is, maar die zich op de begane grond aan het oog van de wandelaar onttrekken door muren en schuttingen. Hoe was het in het verleden met de Zutphense stadstuinen gesteld? Bestu deert men de kadastrale atlas van 1823 en de bijbehorende 'oorspronkelijk aan wijzende tafel' (deze bronnen zullen in het najaar worden gepubliceerd), dan valt op hoeveel tuinen de stad toen nog rijk was. Niet voor niets werd Zutphen al in de zeventiende en achttiende eeuw geprezen als een ruime en frisse stad, niet alleen vanwege de brede straten en pleinen, maar ook door de aanwezig heid van het vele 'groen'. De eerste kadastrale kaarten geven de situatie weer van vlak vóór de sterke bevolkingsgroei en de daarmee gepaard gaande bebou wing van de open ruimte. Vanaf ongeveer 1840 werden vele tuinen opgeofferd aan de huisvesting van de duizenden nieuwe Zutphenaren. Over de inrichting van de stadstuinen vóór 1900 zijn we slecht geïnformeerd. Algemene stadsplattegronden zijn onbetrouwbaar en bouwtekeningen van hui zen - laat staan ontwerptekeningen van tuinen - zijn zeldzaam. Een voor lopige inventarisatie heeft echter een prachtig voorbeeld van een Zutphense stadstuin aan het licht gebracht. In het Notarieel Archief bevindt zich onder inventarisnummer 266 een aantal prachtige ingekleurde tekeningen van het pand Zaadmarkt 91 en de daarbij behorende tuin. De tekeningen dateren van 1815 en zijn van de hand van de bekende Zutphense architect T. Wittenberg. Zaadmarkt 91, nu het gebouw van de Raad voor de Kinderbescherming, be stond oorspronkelijk uit vier afzonderlijke panden. In 1615 verwierf Gabriel de Ollario het gehele complex en vestigde er zijn bank van lening (zie Oud- Zutphenle jaargang, 1982, pp. 46-58). In de late zeventiende eeuw kwamen de panden in handen van de Wentholts. In 1816 verwierf de familie Nijenhuis het reeds tot één pand samengesmolten complex. Rond de eeuwwisseling was er het beroemde Hotel du Soleil van Wennips gevestigd. De tekeningen zullen gemaakt zijn in verband met de verwerving van het 67 EEN ZUTPHENSE LANDSCHAPSTUIN UIT DE VROEGE NEGENTIENDE EEUW

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 21