Daar lezen we ook, dat De Worf in het Zutphense rampjaar 1572 in de pro blemen kwam. Graaf Willem van den Berg viel De Graafschap binnen en nam op 10 juni bij verrassing Zutphen in. Bij die gelegenheid werd met het klooster Galilea ook De Worf verwoest. De reactie van de Spanjaarden liet niet lang op zich wachten: op 16 november hebben ze Zutphen weer heroverd, nadat zij een bres hadden geschoten bij de Nieuwstadspoort. Daarna zou Zutphen zijn uitge moord, maar na de recente publikaties van Scholten2 en Van den Hombergh3 moet dat ernstig worden betwijfeld. De burgerbevolking is niet echt niet uitge moord! Gedurende een aantal jaren heeft De Worf in puin gelegen, maar in 1575 gaf Aegidius de Monte, bisschop van Deventer, toestemming de leproserie te herbouwen met behulp van de stenen van het klooster Galilea, op voorwaar de, dat de heilige plaatsen van het klooster door een muur zouden worden om geven en op de plaats van het klooster een kapel zou worden gebouwd.4 Dat is ook gebeurd, maar het blijkt, dat die kapel niet zo'n heel lang leven bescho ren is geweest. In 1591 werd Zutphen door Prins Maurits eindelijk voor goed van de Span jaarden verlost. Die nieuwe kapel van De Worf werd kennelijk niet getolereerd, want op 15 februari 1592 wordt in het Memoriën- en Resolutiënboek van de stad Zutphen genoteerd, dat de stad in ruil voor de stenen en de leien van de kapel twee waren, het recht twee koeien te weiden op stadsgrond, ter beschik king stelde van De Worf.5 Maar over de leproserie zelf wordt niets gezegd. Ook Gimberg en Van Veen zeggen daar niets over. Enig speurwerk leverde de oplos sing van deze vraag. In het Memoriën- en Resolutiënboek van de stad over 15966 lezen we in de maanden april en mei diverse notities over reparaties van fortificaties en aanleg van nieuwe. Welk materiaal daarvoor werd gebruikt le ren de stadsrekeningen over hetzelfde jaar7: van mei tot juni werd aan diverse lieden betalingen gedaan voor het vervoer van stenen van De Worf naar buiten de Nieuwstadspoort. En dat was de poort waar de Spanjaarden in 1572 die bres hadden geschoten! Ongetwijfeld zal men al wel eerder reparaties hebben uit gevoerd, maar waarschijnlijk zijn die provisorisch geweest en modernisering was evenzeer noodzakelijk. En zo werd De Worf dus in 1596 afgebroken om met de stenen de muren van de stad te herstellen. Niet dat de voorraad daar door was uitgeput, want zeven jaar later worden er nog eens 13.000 stenen van daan gehaald voor reparaties aan de muren bij de Laarpoort en elders. Ook worden 'seckere graeven aldaer ut den grondt gehouwen' en opgeslagen op de plaats waar het Meiszhuis' (de Burgerzaal) gebouwd zal worden. En dat was dus het einde van De Worf. Maar waar bleven de leprozen, die in die tijd hier 'melaten' heetten? Of er nu al of geen oorlog was, Reformatie of geen Reformatie, er zou toch wel wat voor de melaten moeten gebeuren. Het zal mogelijk in die tijd zijn geweest, dat er 63

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 17