J. VAN DER KLUIT Iedereen heeft wel eens gehoord van lepra, melaatsheid, lazarusziekte of hoe men deze ziekte ook maar wil noemen. In de bijbel Leviticus 13 en 14 - wordt er al over gesproken. Maar de ziekte die daar wordt beschreven is duide lijk een andere dan de infectieziekte, die wij tegenwoordig lepra noemen en die onze bijbelvertalers in de 17de eeuw vertaald hebben met het woord melaats heid. Dit woord is weer een verbastering van het Franse 'mal de Ladre', de ziek te van Lazarus. Men meende namelijk dat de zieke man uit de gelijkenis van Jezus in Lucas 16 met lepra was behept. Een veronderstelling waar geen enkele grond voor is, maar zo ging dat in de Middeleeuwen. Het woord Lepra is weer afkomstig uit de geschriften van de beroemde Griekse medicus Hippocrates (460-377 v.C.) en de vertalers van de Septuaginta (de Griekse vertaling van het Oude Testament) gebruikten dit woord bij hun vertaling van Leviticus. Maar de ziekte, die Hippocrates daarbij beschrijft lijkt evenmin op lepra uit onze tijd. Hoe het zij, de naam is in gebruik gebleven. De melaatsen worden in de bijbel aan strenge hygiënische maatregelen onder worpen. Zij worden ondermeer uit het kamp geweerd en moeten buiten de le gerplaats blijven. Eeuwen lang heeft men deze patiënten op grond van dit voor schrift uitgestoten uit de gemeenschap, hoewel de ziekte niet eens zo erg besmettelijk is. Toen de lepra zich langzaam van het verre oosten naar West Europa uitbreidde, werden overal maatregelen getroffen om enerzijds de pa tiënten te helpen, anderzijds de bevolking te beschermen tegen de gevaren. Ook al was de ziekte niet zo erg besmettelijk, de gevolgen zijn voor een lepra-patiënt afschuwelijk, zeker in de tijd toen behandeling nog niet mogelijk was. Zwellin gen, verlammingen en verminkingen boden vaak een afgrijselijk aanblik. Van tal van heiligen is bekend, dat zij zich in weerwil van de gevaren wijdden aan de verpleging van melaatsen. En toen men leproserieën ging bouwen (buiten de stad!) om de patiënten te verzorgen en ook om te veelvuldige contacten met ge zonden te voorkomen, werden die vaak gewijd aan heiligen, die daarvoor in aanmerking kwamen. In Zutphen ontstond in de 14de eeuw een leproserie aan de noordzijde van de weg naar Warnsveld, ongeveer op de plaats, waar nu de begraafplaats ligt. Vlak daarbij, iets verder van de weg, lag het klooster Galilea. Die leproserie 61 WAT GEBEURDE ER MET DE WORF

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 15