[UIT DE KRANT GEKNIPT] 'Onze vroegere stadgenoot, de heer Jo Spier, de bekende tekenaar van de "Tel.", is met den journalist Johan Luger op zoek geweest naar "den echten Nederlander". Natuurlijk hebben zij dien niet gevonden. Zij zijn ook in Zut- phen geweest. En daarvan vertelt Luger nu in zijn blad volgenderwijs: "Wij gingen dien dag tot Zutphen en sliepen in een vaderlijk hotel, ieder in een fraai Empire-bed met vorstelijke zuilen. Als ik zeg slapen dan bedoel ik dat niet zoo. Er stond naar het scheen bij ieder bed een carillon en om het halve en het heele uur speelde dit vaderlandsche wijzen, aldus den gasten niet meer tijd gunnend om te slapen dan telkens acht en twintig minuten. Den eersten keer kijk je verrast op en je dankt Zutphen voor die aardige at tentie en deze vriendelijke herinnering aan een grooten gouden tijd, toen heel Nederland met zingende klokken naar bed ging. Dan sluimer je weer in en ter wijl het voor je gevoel is alsof je drie minuten geslapen hebt, staat weer de bei aardier voor je bed en galmt in kloeke tonen zoiets als "Wij leven vrijwij leven blij...". Als ze dan toch niet slapen kunnen, laven ze zich aan bedwelmenden drank. In den morgen - zoo gaat het verhaal voort 'dalen wij als schimmen af naar de ontbijtkamer en een vriendelijke hoteldirecteur vraagt hoe wij geslapen heb ben. - Zie onze gelaten! zeggen wij. Uw carillon loopt gelijk! Kan dat ding 's nachts niet fatsoenlijk naar bed gebracht worden? Loop ik soms 's nachts te kraaien of te blaffen? Bestaat er niet zoo iets als burengerucht? Dat is de traditie. Menschen die daarvan niet slapen kunnen, hebben slechte gewetens. En als u slaapt, dan hoort u het niet en als u wakker ligt, hoe kan het dan uw slaap storen? Ik meen het niet - ik ben ironisch - vroeger werd het carillon 's nachts stil gezet - nu niet meer - Waarschuwt u ons wanneer het weer stil staat, zeggen wij. Dan komen wij onze verloren slaap inhalen.' (Uit: Zutphensche Courant9 april 1931) 60

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 14