wijze dan ook, langs wettigen weg zal weten te verkrijgen. Het antwoord op deze brief is: synode, bemoeit u zich niet met aangelegen heden die de kerkvoogdij aangaan. De monumentale kerk wordt gerestaureerd met behulp van rijkssubsidie overeenkomstig een plan dat door het rijk is goed gekeurd. Alle herstellingswerkzaamheden zijn opgedragen aan een commissie en die mag niet van de (goedgekeurde) plannen afwijken. Monument of kerkgebouw In het begin van januari 1894 ontvangt de commissie twee afschriften van ver zoekschriften van lidmaten van de hervormde gemeente. De kerkvoogdij, die de commissie schrijft over deze aangelegenheid, wil graag weten welk stand punt de commissie inneemt. In feite wordt geprobeerd de commissie te betrek ken bij de discussie tussen kerkeraad en kerkvoogdij. Het blijkt dat in oktober 1893 een verzoekschrift is ontvangen van maar liefst 1407 lidmaten van de ge meente. Zij schrijven dat zij met leedwezen hebben gezien dat de restaura tie der Groote of St. Walburgskerk uitgevoerd wordt op een wijze, die recht matig ergernis geeft aan het protestantsche bewustzijnen zij vragen dan ook aan de kerkeraad 'de noodige stappen te doen, dat het Mariabeeld aan den hoofdingang van genoemde kerk verwijderd, en met de restauratie op deze wijze niet voortgegaan worde. Zij hoeven er zeker uwe aandacht niet op te ves tigen, dat eenerzijds Rome hoe langer hoe meer, ook op het gebied van bouw kunst, zijn invloed weet te doen gelden, en dat anderzijds helaas! het pro- testantsch gevoelen bij velen verzwakt gelijk, jammerlijk genoeg, ook het geval schijnt te zijn bij heeren kerkvoogden van onze gemeente. Ondergetekenden moeten daartegen protesteren, en kunnen onmogelijk vrede hebben met de be wering: 'die kerk is een monumentaal gebouw', daar zij toch in de eerste plaats sinds eeuwen het hoofdgebouw van den protestantschen eeredienst is.' De brief is ondertekend door 'Protestantsche Christenen, die van geen Roomschen zuurdesem gediend zijn'. Het tweede verzoekschrift is min of meer van gelijke inhoud. De kerk is een kerkgebouw voor de protestanten 'en niet meer een monument van oude kunst'. Telkens blijkt weer dat uitgemaakt moet worden wat gerestaureerd wordt. Dilemma De commissie vergadert meestal één keer per jaar, maar in 1893 en 1894 komt men vaker bijeen. De reden is duidelijk: men staat voor het dilemma: moeten we verder gaan met restaureren - en Maria dus eren - of moeten we het risico lopen dat de restauratie wordt afgebroken omdat de commissie gevolg geeft aan de protesten tegen het (her)plaatsen van het beeld. Tegelijk moet vastge- 30

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 8