gevolg zijn van 'verregaande onnoozelheid, die niets begrijpt van symboliek en kerkelijke bouwkunde.' Wordt het katholieke karakter van een kerk nu bepaald door een Mariabeeld of door een beeldje van de Heilige Walburga? Het blad zegt dat je een kerk die vanouds toebehoord heeft aan de Roomsen niet een protestants karakter kunt geven door er de beelden uit weg te laten. De grondvorm, de richting naar het oosten, de hoge koorvensters, die 'de stralen der morgenzon concentreeren op de plek, waar eiken ochtend het onbloedig offer zal worden opgedragen, de symbolische ligging van het Moeder-Gods-koor en van de doopkapel: de ge- heele bouwconstructie, die zoodanige kerk in hooge mate ongeschikt maakt voor vergaderlokaal van personen, welke eens of twee maal in de week op com fortabele wijze een paar uur willen samenzijn, doch die alleen passende is voor een gebouw, bestemd om te zijn het Huis van God, verandert dat alles ook, in dien gij kunt.' In De Tijd wordt het een schreeuwende inconsequentie van de calvinisten ge noemd dat mensen die zich ergeren aan de 'paapschen Baalsdienst' niet bereid zijn de kerken van voor de Hervorming af te breken en er andere voor in de plaats te stellen, 'en dan een jammergeschrei aan te heffen over het aanbrengen van eenig beeldhouwwerk'. Overigens komt de Telegraaf op de aan het adres van Victor de Stuers geuite beschuldigingen terug. De krant weerlegt alles wat in het Kerkelijke Congres hierover is opgemerkt. De Standaard daarentegen heeft geen goed woord over voor het laten restaureren met beelden en ornamen ten in of aan een kerk die in gebruik is bij de hervormden. 'Wat meer kloeke fierheid zou aan de Hervormde Kerk deze ergernis gespaard hebben.' De Nieu we Rotter damsche Courant zegt dat het in Amsterdam gehouden congres heeft laten zien hoe het protestantisme er op z'n smalst uitziet. Bevoegdheid Even terug naar de brief van de synode. Die komt een half jaar later (2 augus tus) ter tafel. De synode vraagt inlichtingen omtrent de wijze waarop de restau ratie van de kerk heeft plaatsgehad en zal gebeuren. De synode heeft 'met diep leedwezen kennis genomen van de plaatsing van een Mariabeeld boven den Hoofdingang van het kerkgebouw' en zij betreurt het dat pogingen van de ker- keraad om de kerkvoogden op een ander spoor te zetten, mislukt zijn. De Synode voelt zich gedrongen ten krachtigste te protesteeren tegen de hou ding van Kerkvoogden in deze, als kwetsend voor het Protestantsch bewust zijn en in strijd met hunne roeping tot behartiging van de belangen der ge meente, terwijl zij vertrouwt, dat de Protestantsche geest Uwer gemeente op den duur toch sterk genoeg zal blijken te zijn, om geen Mariabeeld boven den Hoofdingang van het kerkgebouw te dulden en de verwijdering, op wat 29

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 7