'Aangezien, zoals boven reeds gezegd is, de subsidieën verleend worden voor de restauratie van het uitwendige van het gebouw, zou de uitkeering zeer du bieus worden indien de commissie uit het oog verloor dat zij zich niet te mengen heeft in de inrichting van het inwendige der kerk.' Eerder al heeft de commissie de kerkeraad erop gewezen dat het niet gaat om het plaatsen van het beeld in de kerk maar aan de buitenzijde van de kerk. Moderne beeldenstorm? In het blad Friso6 van 2 augustus 1893 staat onder de kop 'Een moderne beel denstorm' een aantal citaten uit de vaderlandse pers met betrekking tot het Mariabeeld. Allereerst wordt de Amsterdammer genoemd: 'Waarover ieder protestant ten diepste verontwaardigd moet zijn, is het feit, dat men zich niet heeft bepaald tot het herstellen der nissen, maar boven den hoofdingang dier Geuzenkerk een beeld van Maria met het kindeke heeft geplaatst, terwijl ook de H. Walburgis en nog een andere heilige weldra haar nissen zullen innemen. Is dat restauratie - een handelwijze waarbij de bestemming die de kerk thans heeft, geheel wordt miskend! En hoe is men te Zutphen daaronder gestemd? De kerkeraad heeft er tegen geprotesteerd, maarmen blijft betalen. En ook onze Staat betaalt en laat den haar de Stuers7 naar goedvinden handelen!' Het blad de Vaderlander schrijft dat er te Zutphen maar weinig te merken is van verontwaardiging: 'De onverschilligheid is te groot. In het oog van vele zich noemende protestanten is al wat is, protestantsch of roomsch, nog een stuk middeleeuwen, en als zoodanig uit den tijd, en uit aesthetisch oogpunt is de roomsche kerk in hun oog te verkiezen boven de al te puriteinsche gereformeer de kerk. De aestethica en deze alleen is de godheid voor welke zij een knie buiging maken. Deze heeren met hun voorname onverschilligheid zijn de ware wegbereiders voor Rome.' De Kerkelijke Courant zegt niet te willen oproepen tot een moderne beel denstorm, maar men hoopt wel dat de Zutphense bevolking niet zal rusten eer het Mariabeeld is verwijderd. Het Nieuwsblad voor het Noorden vindt het neerhalen van beelden in Roomse kerken een belediging voor het geloof van die medeburgers, en daartoe wil men de protestanten beslist niet activeren, maar 'gelijke beleediging voor het nakroost van hen, die om hun verzet tegen de beelden verbrand werden, geschiedt hier in dit herstel van beelden, waar zij niet behooren. Zullen kerkvoogden van Zutfen om een handvol gelds haar langer dulden?' De Kerkelijke Courant wijst op het stemrecht dat de protestanten hebben: ze kunnen andere kerkvoogden benoemen. Het is onbegrijpelijk dat die het zo ver hebben laten komen! Het blad De Tijd concludeert dat deze protesten het 28

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 6