ZUTPHENS ALLERLEI In Oud-Zutphen 1984 (3e jr) biz. 35 heb ik gepoogd een bijdrage te leveren aan de naamsverklaring van Warnsveld. Sindsdien houd ik er een soort documenta tie op na. Hieronder het resultaat van alle lectuur die mij onder ogen gekomen is. Volgens Van Goor3s Alfabetische Plaatsnamengids is er een plaatsje Warns in Friesland. Tegenwoordig ligt dit dorp in de nieuwe gemeente Nijeferd. Het oude gemeentewapen van Warns brengt ons niet verder, dat bestaat namelijk uit een schild met vier balken, twee van zilver en twee van sabel (zwart in de heraldieke benaming). Van de gemeentesecretarie van Nijeferd kreeg ik een fotokopie van een artikeltje over de naam Warns. Het maakte me niet wijzer dan Van der Schaar. Volgens Schönfelds Historische Grammatica heeft er van af de derde eeuw tot de vijfde eeuw een Warnisch rijk bestaan. De Warnen (Varini in het Latijn), een Germaanse stam, zijn volgens prof. Van Ginniken vanuit Slees wij k-Holstein, dus uit de grensstreek van Denemarken en Duits land, schuin over ons land naar Bonen Boulogne) aan het Nauw van Kales Calais) in Noord-Frankrijk getrokken, dit zou blijken uit de toponymie van ons land. Zo liggen bij Arnhem nog Groot en Klein Warnsborn bron van Warns) en volgens Hekkerts Oostnederlandse Familienamen zijn er al in 1380 erven in Oost-Nederland als Warning en Warnsinck. Ook in het huidige telefoonboek zijn nog diverse familienamen met betrek king op Warns te vinden in het kennelijk ho(n)kvaste Oost-Nederland, zoals: Warhoek, Waring, Warnaar, Warner, Warn(s)huis, Warning, Warntjes, War- nus, Warren, Warri(e)s, Warring(a), terwijl in Westervoort een kerk staat die gewijd is aan Werenfield Warnfield). Tenslotte is de naam Warnsveld reeds genoemd vóór 800 na Christus. C. SEEVINCK Opticien Beukerstraat 31 7201 LB ZUTPHEN 44 Een Seevinck is een sieraad

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 22