re inventaris uit de periode van de hoogdruk (die in de jaren zeventig zijn defi nitief einde beleefde) te verzamelen. Met medewerking van het stadsbestuur kon een deel van de vroegere brandewijnstokerij Mispelblom betrokken wor den. Het museum dat op de begane grond tal van grafische machines en appa ratuur uit de laatste eeuw van de boekdrukkunst tentoonstelt - deels operationeel - met op de verdieping een afdeling met bindapparatuur en ten toonstellingsruimte, is in het voorjaar van 1990 in het kader van Zutphens achtste eeuwfeest onder veel belangstelling geopend. Openbare Bibliotheek De Openbare Bibliotheek is, mede op aandrang van het Wijnhuisfonds, geves tigd in de Broederenkerk. Stichting Librije en Stichting Behoud Walburgskerk De Stichting Librije, sinds het midden van de jaren tachtig actief met de restau ratie van haar uniek middeleeuws boekenbezit, bleef uiteraard gevestigd in de St. Walburgskerk. In 1991 werd een nieuwe stichting toegevoegd: de Stichting Behoud Walburgskerk. Gemeentearchief Ook de huisvesting van het Gemeentearchief (tevens stadsbibliotheek van Zut- phen), indrukwekkend van omvang met betrekking tot de historie van Zutphen en de Graafschap, is een fraai voorbeeld van een zinvolle herbestemming van een groot en eerbiedwaardig monument - het Nieuwe of St. Elisabethsgast- huis - dat dateert uit 1442. In 1960 werd het exterieur gerestaureerd door het Wijnhuisfonds. Na de restauratie van het interieur in 1988, waarbij de impo sante ruimte gehandhaafd is, kon het belangrijke stadsarchief en de oude stadsbibliotheek voor het eerst doelmatig gehuisvest worden. VVV Niet onvermeld mag blijven dat de VVV is gehuisvest in één van Zutphens be langrijkste monumentale gebouwen, de uit de 17de eeuw daterende Wijn huistoren. Tot voor kort zetelde daar - hoog en droog - ook de afdeling Voorlichting van de gemeente Zutphen. Wegens ruimtegebrek moest deze afde ling eind april verhuizen. 42

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 20