Wat is restauratie? De kerkvoogden hebben de kerkeraad laten weten zich neer te leggen bij het besluit van de restauratiecommissie. Daarmee keert de kerkvoogdij zich tegen enkele leden van de kerkeraad. Na voorlezing van de stukken in de vergadering k van de kerkeraad 'vangt een warme discussie aan'. Ds. Doedes meent dat de kerkvoogdij zich verstopt achter de commissie, maar zijn collega Van Otterloo zegt dat het geen zin heeft hen daarom te kapittelen: het zijn nagenoeg dezelfde lieden. Ds. Kamp wil een brief aan de regering laten uitgaan. Hevige twist gesprekken alom! Eén van de aanwezigen merkt op dat de commissie geen enkel argument heeft genoemd. Men heeft alleen gesteld dat de kerk een monu mentaal gebouw is en geen protestantse kerk. Is dat inderdaad de vraag? Kort om: wat is restauratie? De kerkvoogden zeggen nadrukkelijk dat restauratie is het weer in oude orde herstellen van een gebouw. Enkele predikanten willen ge daan krijgen dat er een nieuwe brief uitgaat naar de kerkvoogdij waarin het standpunt van de minister wordt vermeld. Deze heeft te kennen gegeven dat het Mariabeeld best verwijderd mag worden, het staat wat hem betreft - los van de restauratie. In de vergadering van 15 juni 1894 stelt ds. Doedes voor aan de kerkvoogden mee te delen dat gelden die voor de kerkvoogdij worden ingezameld niet aan de restauratie mogen worden besteed, zolang het Mariabeeld er staat. Zijn voorstel wordt met zeven tegen vijf stemmen aangenomen. In de volgende ver gadering, drie maanden later, blijkt hieraan geen gevolg gegeven te zijn omdat de waarnemend scriba, ds. Kamp, bij nader inzien dit een onverstandig besluit heeft gevonden. Het zou de onderlinge verhouding kerkeraad-kerkvoogdij ver slechteren, en dat leek hem niet zo'n goede ontwikkeling. Vrijzinnigheid en orthodoxie En daarna wordt gedurende een aantal jaren niets meer vermeld over het om streden Mariabeeld. Of protestanten en rooms-katholieken elkaar gevonden hebben, wordt niet duidelijk. De restauratie gaat voort, rond de eeuwwisseling zien we dat gewerkt gaat worden aan het inwendige van de kerk, de verplaat sing van het orgel, etc., maar over het Mariabeeld wordt geen woord meer ge zegd. Tot de vergadering van 23 oktober 1903. Twee maanden ervoor, op zondag 6 september is voor het eerst het gerestaureerde Mariaportaal in gebruik ge nomen als officiële ingang van de kerk. Tot die tijd was dat niet mogelijk ge weest omdat de vloer ongelijk lag. Vrijwel onmiddellijk komt er van de kant van één van de predikanten (ds. Westrik) protest. Hij vraagt, mede namens een aantal gemeenteleden, die zich geërgerd hebben over het feit dat ze langs het 36

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 14