Die speculatie heeft het voordeel dat er een aantal raadselachtige punten op hun plaats vallen. Bovendien zijn er voorbeelden van elders. Misschien waren er tijdelijk wel twee kerken, een kerspelkerk van de bisschop, met St. Petrus als patroon, en daarnaast een klooster met kerk, na 925 gesticht door een Heer van Zutphen en dienstdoende als familiemausoleum. Die Heren van Zutphen kunnen daarmee het voorbeeld van Wichman en Balderik, hun vroegere Heren of voorgangers, hebben gevolgd die respectievelijk in Hoog-El- ten en Zyflich bij Kleef een klooster stichtten. Balderik deed dat nog in 1014-1017. Hij schonk dat klooster 12 met name genoemde horigen die na zijn dood als keurmedigen onder de bisschop (van Keulen) zouden vallen. In de Zutphense oorkonde van 1064 gaat het om een soortgelijke regeling. Van dat Zutphense klooster was dan Walburga de patrones. Het klooster - er is in de oudste aflaatbrief van 1226 wel degelijk sprake van een gebouw met die naam - zou dan later zijn omgezet in een kapittel van kanunniken. Dit is ook in Tiel gebeurd.33 Daar heeft een graaf van Teisterbant oorspron kelijk ook een klooster gesticht. Daarnaast bestond in Tiel eveneens een gewo ne parochie, gesticht door de kerk van Utrecht en toegewijd aan St. Maarten. Ook in Sittard is een grafelijke kloostergemeenschap omgezet in een kapittel. Reconstructieplattegrond van Zutphen in de twaalfde eeuw: hof van de heren van Zutphen en immuniteit van het kapittel van St. Walburga (tekening M. Groothedde, uit nog te publiceren doctoraalscriptie) 7 'V

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 9