paalde bezwaren zijn, moeten de nieuwe plannen toch een hele verbetering wor den geacht vergeleken bij de behuizing die er nu staat. Woningbouwvereniging Zutphen Toen het Ministerie van Volksgezondheid de rehabilitatie van bestaande pan den bevorderde, vooral om aan het nijpend tekort van huisvesting van jongeren tegemoet te komen, ging de woningbouwvereniging zich gaandeweg meer bezig houden met de binnenstad. In een tijdsbestek van een luttel aantal jaren werd een groot aantal z.g. HAT-eenheden (Huisvesting voor eenpersoonshuishou dens) gerealiseerd in monumentale panden die hun bestemming hadden verlo ren. De Zutphense gemeenteraad nam het besluit om de historische binnenstad als een rehabilitatieproject aan te wijzen. Zo werden de Groote of Oranje So- ciëteit, het complex van Uitgeverij Thieme, een school, de watertoren en het gebouw van de Keuringsdienst van Waren, ingericht tot bewoning en wel op een wijze die de authenticiteit van de gebouwen grotendeels in tact liet. Ook de panden van het grote complex van Binderij Wöhrmann, het winkelpand van Vergeer, de oude Amro-bank, de Luxor-bioscoop, het Volkshuis en tal van an dere panden, alle gelegen in het centrum van de stad, werden gerehabiliteerd en leverden circa 120 wooneenheden op. Hierdoor herkregen de panden een zinvolle bestemming. De open plekken in de binnenstad werden grotendeels door de woningbouw vereniging bebouwd, en voorzover de toegestane budgetten dat toelieten, is dat in veel gevallen niet in alle op een aanvaardbare manier gebeurd. Het sluitstuk in de ontwikkeling tot het behoud van de binnenstad werd aldus gevormd door de oprichting van Woningbouwvereniging Zutphen, ontstaan uit een fusie van bestaande woningbouwverenigingen, die uiteraard beter be werktuigd dan Wijnhuisfonds of Stadsherstel, de grote gaten in de binnenstad (Waterstraat en Polsbroek) voor haar rekening kon nemen. Dat betekende naast restauratie van bestaande panden uiteraard ook aangepaste nieuwbouw, die zoals gezegd soms niet of minder, maar soms zeer geslaagd mag heten. De Stichting Oude H.B.S. Deze stichting is in feite een actiegroep die in woord en geschrift actie voert voor het behoud van monumenten uit de negentiende en twintigste eeuw. Met de inventarisatie van de jongere bouwkunst en het ontstaan van een gemeente lijke monumentenlijst zag de stichting een belangrijk deel van haar doelstellin gen verwezenlijkt. 18

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 20