David Evekink Monumenten Stichting Deze stichting, voortgesproten uit de nog bestaande David Evekink Stichting (die al sinds 1871 werkzaam is in het thans beschermde stadsgezicht van Zut- phen) werd opgericht in 1982. Mede onder invloed van de doelstellingen van het Wijnhuisfonds ging de D.E.M.S. zich bezighouden met de instandhouding van onroerende goederen die voorkomen of geplaatst worden op de lijst van beschermde monumenten, dan wel deel uitmaken van het beschermde stadsgezicht. De stichting heeft een tiental panden in beheer. Stichting Sint Anthony Groote Broederschap Deze befaamde stichting dateert van 1451. De Broederschap kent een aantal statutaire doelen, waartoe ook de instandhouding van de onroerende goederen die zij beheert gerekend kan worden. Daaronder bevinden zich het Ruitershof- je (dat 17 woningen omvat) en ook twee voorname monumenten, het Ten Broeckhuis en de Proostdij. Stichting Hic Jacet Robur Deze stichting dateert van 1919 en beheert een aantal woningen waaronder de Dekenije (met vijf woningen) aan de Zaadmarkt. Stichting Sociale Woningbouw St.Walburgis De stichting is eigenaar van 57 laagbouw-flats aan de IJsselkade/Kuiperstraat. Deze woningen zijn gebouwd op de plaats waar vroeger het St. Walburgiszie- kenhuis stond, dat in de jaren zeventig werd gesloopt. De nieuwbouw was des tijds een bron van zorg. Overleg met de stichting, de gemeente en het Wijnhuis fonds resulteerde in een concept dat zeer acceptabel is geworden in relatie tot de witbepleisterde IJsselkade, die tot een van de bekendste en aantrekkelijkste stadsgezichten van Nederland gerekend mag worden. De stichting beheert voorts nog het uit het midden van de vorige eeuw daterend Luthers Hofje aan de Geweldigershoek. Stichting Huize St. Elizabeth De stichting heeft plannen in ontwikkeling om de bestaande behuizing ten noor den van de Berkelpoort te amoveren om daar een nieuw wooncentrum voor be jaarden te bouwen. Alhoewel er van de zijde van het Wijnhuisfonds nog be- 17

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 19