over de verdwenen Polsbroek of over de Barlheze, dan is hij klaar wakker. Hieronder volgt een kort overzicht van wat in de afgelopen decennia aan monu mentenzorg in Zutphen gedaan werd. Het overzicht is niet uitputtend, maar biedt een aardig beeld van wat in Zutphen op dit gebied gebeurd is. Hierbij heb ik me moeten beperken tot wat gedaan is met historische panden. Buiten be schouwing bleef het overige culturele erfgoed dat in Zutphen op diverse plaat sen bewaard wordt, veelal in oude panden overigens. Stichting Wijnhuisfonds Dat Zutphen zijn karakter heeft kunnen bewaren, is vooral te danken aan de onvermoeibare ijver van het Wijnhuisfonds, dat sinds 1927 de zorg voor het behoud van de nog aanwezige monumenten propageerde en metterdaad het voorbeeld gaf door een aantal verwaarloosde panden - van betekenis voor de stadsgeschiedenis - aan te kopen en te restaureren. In totaal redde het Wijn huisfonds 87 panden van een zekere ondergang. Daarvan heeft de stichting er nu nog ongeveer 50 in eigendom. Daaronder bevinden zich de fraaiste monu menten die de stad kent. Het behoud van zoveel waardevolle monumenten had een gevolg dat min stens even belangrijk was. Door de restauratie van panden die gelegen waren in straten en aan markten die soms deerlijk geschonden waren, werd de verloe dering in de omgeving tot staan gebracht. Hierdoor werden ook andere instan ties alsmede particulieren geactiveerd om oude bouwvallen aan te kopen en te restaureren. N.V. Stadsherstel Zutphen Gestimuleerd door het Wijnhuisfonds besloot Stadsherstel in de jaren zeventig zich bezig te gaan houden met een project dat voor het Wijnhuisfonds minder geëigend was. Dat had ook te maken met het feit dat een beperkt aantal be stuursleden, die na hun dagtaak de monumentenzorg van de stad er bij deden, niet nog eens in staat was zo'n groot project er bij te nemen. Voor Zutphen bleek het bovendien gelukkig, dat opnieuw een klein bestuur van inventieve burgers gevonden kon worden dat een karwei als de restauratie van het Oude Bornhof, dat uitgewoond, verwaarloosd en ruïneus was, tot een goed einde kon brengen. Men kan met zekerheid stellen dat het complex zonder de inspanning van Stadsherstel gesloopt zou zijn. Nu omvat het bezit van deze N.V. 57 woonhui zen, bedrijfspanden en appartementen, die alle de status van beschermd monu ment hebben. 16

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 18