CHRIS SCHRIKS Na het verschijnen van het boek Geschiedenis van Zutphen (1989) lijkt het pas send om in kort bestek de betekenis van de monumentenzorg in deze IJsselstad te releveren. Zutphen heeft zowel middeleeuwse, laat-middeleeuwse, als ook trekken uit de zestiende tot en met de twintigste eeuw. Van de ene eeuw vindt men meer bewaard gebleven voorbeelden van bouwkunst dan van de andere. Toch biedt de stad over het algemeen een redelijke evenwichtig beeld, waarin nu gaande weg ook monumenten uit de tweede helft van de vorige en het eerste kwart van deze eeuw een plaats veroveren op de lijsten van beschermde monumenten. Gemeten naar het aantal beschermde monumenten krachtens rijks- of ge meenteverordening, is Zutphen de eerste monumentenstad van Gelderland. Het oude centrum is redelijk goed bewaard gebleven. Structuur en rooilijnen zijn in de afgelopen eeuw geëerbiedigd als gevolg waarvan de stad herkenbaar is gebleven. Opvallend is het relatief grote aantal gebouwen daterend uit de dertiende of veertiende eeuw. Na de grote aandacht die overheid en particuliere instellingen in de jaren zeventig en tachtig aan monumentenzorg hebben besteed, rijst nu de vraag of de gemeenschap het behoud van deze erfenis wel kan blijven beta len. Liever nog: of we dat dure onderhoud wel willen blijven betalen. Terwijl zich de merkwaardigheid voordoet dat het aanvankelijke elitaire karakter van monumentenzorg uitmondt in een massaal beleefde cultureel-toeristische erva ring, ontstaan nieuwe prioriteiten waardoor de animo om geld te investeren in goede en grondige restauraties onder druk komt te staan, omdat zoals we de laatste jaren elkaar meer en meer nazeggen 'het niet rendabel is'. Zutphen verkeert, in vergelijking met vele andere steden nog in een bevoorrech te positie. Stadsbesturen en particuliere instellingen hebben de afgelopen vijftig jaar op redelijke, ja soms op zeer cordiale manier, met elkaar samengewerkt om de stad zo ongeschonden mogelijk te bewaren. Niet als een Anton Pieckstad - al vertonen de kaarten van Anton Pieck heel wat levendige taferelen - maar toch redelijk aangepast aan de veranderende samenleving. Mag de gemiddelde bewoner van Zutphen, zoals elders in het land, zich een paar eeuwen vergissen in de tracering van gebouwen, of schudt hij onwetend het hoofd als hij hoort spreken over gothiek of renaissance, zodra men hem vraagt naar zijn oordeel 15 MONUMENTENZORG IN KORT BESTEK 1

Zutphen (vanaf 1982) | 1991 | | pagina 17