Maar wat bepaalt of een gebouw moet blijven staan? De schoonheid ervan? De bruikbaarheid? Of het feit dat het kenmerkend is voor een bepaalde periode uit de geschiedenis? We hebben er 800 jaar geschiedenis opzitten. Zutphen is op weg naar de volgen de eeuw. We zullen ons moeten richten op de komende honderd jaar. We heb ben met zorg om te gaan met de geschiedenis van de stad, een geschiedenis waarvan we zelf deel uitmaken. Zutphen had een centrumfunctie. Dat leert de geschiedenis. Zutphen heeft ook een centrumfunctie. Dat bewijst het heden. Ook in de toekomst moet die functie voor Zutphen behouden blijven. Dat betekent dat er veel gedaan moet worden aan het onderhoud van de stad, maar ook aan het behoud van die stad. Het houdt ook in dat je de bevolking moet motiveren om samen te werken aan het behouden van mooie dingen van het verleden, zonder daarbij nieuwe uit de weg te gaan. Als voorbeeld dient het stadhuis. Men kiest - van de kant van het gemeentebestuur - voor behoud van het stedelijk bestuur in de bin nenstad. De consequentie van die keus is dat je - samen met de Zutphense bur gerij - het contrast moet aandurven. De plannen voor een nieuw stadskantoor illustreren hoe de gemeente hierover denkt. Het is gedurfd, maar, aldus me vrouw Brouwer, 'als je dat aandurft, zie je dat je daardoor de geschiedenis ver sterkt'. - voorwerpen betreffende de geschiedenis van stad en graafschap - topografische collectie: gedrukte kaarten, schilderijen, Drenten, foto's, prentbriefkaarten - historische tentoonstellingen Het deel van de topografische collectie dat niet geëxposeerd is, kan tijdens kantooruren bekeken worden na een telefonische afspraak (05750- 16878). 91 HET STEDELIJK MUSEUM ten behoeve van uw historisch onderzoek

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 9