Grafische stad Wat mevrouw Brouwer ook boeit in Zutphen is het grafische verleden. Zut- phense drukkers hebben een oude reputatie. De stad heeft op dat gebied naam en faam gemaakt. Ook nu nog kent Zutphen grafische industrie. Maar wat haar zo aanspreekt, is het aan het Kerkhof gevestigde Grafisch Museum. Een juweeltje, dat best wat meer bekendheid mag krijgen. Opmerkelijk was bij haar aantreden het aantal boeken en uitgaven over de stad. Zutphen is niet alleen een stad met een rijke historie, er wordt ook veel gepubliceerd over die historie. En dat is een goede zaak. Het toont opnieuw aan dat geschiedenis in Zutphen leeft. Het cadeau dat de gemeente in 1989 aan het personeel als kerstpakket mee gaf, heeft het bestuur heel wat positieve reacties opgeleverd. 'Ook elders was men vol bewondering voor dit initiatief,' zegt ze. Het relatiegeschenk dat de gemeente Zutphen dit najaar heeft laten maken, was een boek. De in Zutphen wonende schrijver H. C. ten Berge kreeg van het gemeentebestuur de opdracht dit boek te schrijven. Een Italiaan in Zutphen - zo luidt de titel - is een novelle waarin de oude Librije centraal staat. Dat er maar steeds weer mensen zijn die verhalen weten te schrijven over de geschiedenis van de stad, is iets dat haar - naast het al eerder genoemde juridi sche aspect - in hoge mate intrigeert. Evenals de kennis die mensen nemen van de uitgaven. 'Mensen kopen die boeken niet alleen, uit alles blijkt, dat ze ze ook goed lezen,' merkt ze vergenoegd op. De komende honderd jaar Zutphen is wat later dan andere steden begonnen met het 'omgaan met het ver leden'. Wellicht is daardoor voorkomen dat de binnenstad op een gegeven mo ment veranderd zou worden in kale, lege bouwterreinen. Het particulier initia tief en de overheid samen - te denken is aan de inspanningen van bijvoorbeeld het Wijnhuisfonds - laten zien dat de geschiedenis in Zutphen leeft. 'Maar hoe combineer je nu het bewaren van het verleden en het scheppen van nieuwe din gen in een oude stad als Zutphen?', vraagt ze. Gelukkig is het retorisch gesteld. We praten over de Amsterdamse School, het bouwen van net na de Tweede Wereldoorlog, de duplex-woningen die uit de grond gestampt werden om de ergste woningnood te lenigen en die op de een of andere manier nog steeds als permanente woningen functioneren. Het postkantoor dan? Is dat niet een mooi voorbeeld van een bouwstijl uit het midden van deze eeuw? Ja, daarin is de bur gemeester het met me eens. 'Maar ik vind het station, om maar iets anders te noemen, niet mooi,' geeft ze toe, 'en dat is ook uit die tijd'. 90

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 8