Relatief Het is aardig - en boeiend tegelijk - om relaties te ontdekken tussen heden en verleden. Door het zien van dergelijke relaties, wordt niet alleen het heden relatief, maar ook het verleden. In een stad als Zutphen vind je op tal van plaat sen de sporen terug van zo'n relatie met het verleden. In het dagelijkse leven van de stad speelt geschiedenis een betekenisvolle rol, ook voor de burgemeester. Omgaan met de stad zoals zij zich vandaag presen teert, betekent tegelijk omgaan met het verleden van de stad. 'Je kunt niet door Zutphen lopen zonder je af te vragen hoe het vroeger geweest zal zijn,' zegt mevrouw Brouwer. Daarbij mag - wat haar betreft - het contrast in het stadsbeeld best genoemd worden. Een goed voorbeeld van het hanteren van contrasten binnen historische kaders is, naar haar mening, het Gemeentear chief aan de Spiegelstraat. In het middeleeuwse pand - ooit het Nieuwe Gast huis van Zutphen - is gekozen voor een interieur dat een duidelijk contrast vormt ten opzichte van de ouderdom van het pand. Daardoor is het middeleeuwse karakter van het gebouw niet aangetast, maar dat laatste krijgt méér accent dan wanneer het interieur was aangepast aan de vroegere stijl. Ook de Openbare Bibiotheek en Leeszaal in de vroegere Broede renkerk is een goed voorbeeld. 'Als burgemeester van Zutphen kijk ik uiteraard anders tegen het verleden aan dan wanneer ik het vanuit een andere functie zou hebben gedaan. Je hebt er nu veel meer mee te maken.' Veel kennis over Zutphen In de loop van het ene jaar dat mevrouw Brouwer in Zutphen werkt heeft ze gemerkt dat er veel mensen zijn die het nodige afweten van de geschiedenis van Zutphen. In eerste instantie is ze dan ook aarzelend om zelf aan het woord te komen over de betekenis van de geschiedenis in Zutphen. Mensen zijn enthou siast wanneer ze vertellen over het verleden van de stad, over de eeuwenoude Walburgskerk, de Wijnhuistoren en over hoe men vroeger leefde in een vesting stad. Die mensen zijn verrukt over de stad. Zutphen is - het mag wat afgesle ten zijn - een stad om van te houden. 'Mensen die uit het westen komend - voor het eerst kennismaken met Zutphen, worden verliefd op deze overzich telijke stad, waarin je je zo gemakkelijk kunt wanen in vroeger tijden,' zegt ze, vertellend over de gasten die ze graag rondleidt door Zutphen. Contrasten We hebben even over contrasten gesproken. We komen erop terug. Mevrouw 88

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 6