JAAP RIEMENS CONTRASTEN IN ZUTPHEN VERDIEPEN DE GESCHIEDENIS Het is niet moeilijk de burgemeester van Zutphen, mevrouw mr A. H. Brou wer-Korf, aan het praten te krijgen over de betekenis van geschiedenis in Zut phen. Opgegroeid in oude steden als Groningen (dat dit jaar het 950-jarig bestaan vierde) en Nijmegen, weet zij, ondanks de korte periode waarin zij in Zutphen werkt en woont, zich aardig thuis in de Hanzestad. Ze genoot een klassieke opleiding. Daar, aan het Groningse gymnasium, raakte ze vertrouwd met alle verhalen over Romeinse en Griekse helden. Wie belang stelling heeft voor geschiedenis, kan daar de basis leggen voor een leven waarin het vak geschiedenis meetelt. Mevrouw Brouwer is blij dat ze die ondergrond heeft meegekregen. Tot op de dag van vandaag is het haar goed van pas ge komen. Op mijn vraag of ze ook speciale interesses heeft gehad waardoor ze geïnteres seerd raakte in geschiedenis, antwoordt ze aanvankelijk nee, maar weldra blijkt dat er een bijzondere geboeidheid is gegroeid voor het omgaan met con trasten ten aanzien van geschiedenis. Die geboeidheid is niet nieuw, de al eerder genoemde steden Groningen en Nijmegen hebben haar interesse op dit gebied gedeeld. Juridische belangstelling Na de gymnasiumopleiding volgde een studie rechten in Groningen. In het bij zonder was ze geïnteresseerd in de geschiedenis van het strafrecht. Zutphen is een stad met een traditie op juridisch gebied. Wat wil je dan nog meer? In het gesprek met haar komt dit gegeven vaak naar voren: de betekenis van Zutphen als stad met een eeuwenoude functie op het gebied van de rechtspraak. Wie de kranten volgt, weet dat mevrouw Brouwer zich beijvert voor het behoud van de opleiding van de rechterlijke macht in Zutphen. Natuurlijk was het toevallig, maar ze was nog maar net hier, of ze maakte het eeuwfeest mee van de rechtbank aan de Martinetsingel. 'Als je met je rug naar dat gebouw gekeerd staat, heb je zo'n mooi uitzicht op de stad. Dan kun je je voorstellen hoe het vroeger geweest moet zijn,' zegt ze. 87

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 5