WONEN ACHTER DE IJSSEL Interview met ir J.Ph.L. Petri In de serie interviews met het thema geschiedenis en Zutphen mag ir J. Ph. L. Petri niet ontbreken. Bij velen is hij bekend als de initiatiefnemer en stimulator van 'Zutphen op Zondag'. In vijf jaar tijd is deze manifestatie in ruime omtrek een begrip geworden. Niet alleen monumenten zijn op een dergelijke zondag opengesteld, ook zijn ateliers van (ambachts) kunstenaars te bezoeken, zijn er muziekuitvoeringen en wandelingen onder leiding van architecten en natuur- gidsen. Kortom, Zutphen toont zich dan op zijn zondags en op zijn best. Ook in een recente activiteit spelen Zutphen en de Achterhoek een rol. Eind oktober bood de heer Petri de burgemeester het rapport aan Oude liefde roest niet'de neerslag van een onderzoek naar de betekenis van de historische bin nenstad voor ouderen, een onderzoek verricht door twee studenten van de Landbouwuniversiteit. Een van de beleidsaanbevelingen verbonden aan het rapport is het bevorderen van verhuizing van 'jongere' ouderen uit de overvolle Randstad naar 'achter de IJssel'. Monumenten hebben altijd een belangrijke plaats ingenomen in het leven van de heer Petri: 'Mijn vader was in de jaren dertig architect van de Hervormde Kerk van Amsterdam. Met heel weinig geld moest daar getracht worden te wer ken aan de vele historische kerken. Al heel vroeg heb ik op diverse bouwprojec ten rondgelopen, niet alleen in Amsterdam, maar in geheel Noord-Holland, want mijn vader was tevens inspecteur van restauraties van hervormde kerken in de provincie'. Tot het opwekken van belangstelling voor geschiedenis moet ook het wonen aan de historische Keizersgracht hebben bijgedragen. De heer Petri vertelt van zijn vroegste herinneringen op dit gebied: de wandelingen naar het Rijksmu seum, met name de tuinen daarvan in Franse renaissancestijl, met replica's van beelden, vijvers, hagen, met daarachter de gevel van het museum met zijn tek sten. Dit geheel is een illustratie van het feit dat je als Nederlander mede vanuit de geschiedenis leeft. Het leven van vandaag wortelt er niet alleen in, het praat er mee; in de stedebouw zie je het verleden vorm gegeven, heel concreet. De heer Petri trad niet geheel in de voetsporen van zijn vader. Door zijn belang stelling voor maatschappelijke en ruimtelijke ontwikkelingen ging hij zich spe cialiseren in de stedebouw en de planologie, een kennis die hij bij diverse pro- 103

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 21