Interview met de schrijver H.C. ten Berge Sinds 1979 woont in Zutphen de schrijver H.C. ten Berge. Hij publiceerde dichtbundels, prozawerken, essays en vertalingen. Voor zijn vroege poëzie werd hem in 1968 de Van der Hoogtprijs toegekend, terwijl zijn proza in 1971 met de Prozaprijs van de stad Amsterdam werd onderscheiden. Zijn in 1986 verschenen roman Het geheim van een opgewekt humeur leverde hem een AKO-prijsnominatie en de Multatuliprijs 1987 op. In enkele van de romans en novellen speelt geschiedenis, en ook Zutphense geschiedenis, een rol. De derde episode van Het geheim van een opgewekt hu meur speelt in een duidelijk als Zutphen te herkennen plaats Zuidveen: de zui delijke stadsrand met het joodse kerkhof, de Weg naar Tienakker, Theehandel 'De Raaf' (Ravenkoffie, 'Het Geheim van een opgewekt Humeur'). Ook in Zutphen speelt het verhaal Schimmen in de Kloostertuin, in 1988 ver schenen in de serie 'Gelderland in proza, poëzie en prent'. Het is een gefingeer de ontmoeting van enkele figuren die ooit in hun leven in Zutphen waren: Sir Philip Sidney, Nescio, Bloem, aaneengepraat door Transmontanus (Ten Ber ge). Het verhaal is onlangs in gecalligrafeerde vorm in een grote oplage her drukt in Zutphen in beeld en gedichtsamen met gedichten die betrekking heb ben op Zutphen en verlucht met aquarellen. Recent is verschenen Een Italiaan in Zutpheneen novelle waarin de Wal- burgskerk en de Librije, alsmede de plaatselijke kermis, een opmerkelijke rol spelen. De serie interviews in dit nummer van Oud-Zutphen betreffen vooral belang stelling voor geschiedenis en de rol van de geschiedenis in het dagelijks leven en de Zutphense geschiedenis. Ten Berge vertelt een uitgesproken belangstelling voor geschiedenis te heb ben. Voor de meeste schrijvers is dat ook wel noodzaak: je schrijft vanuit een traditie. De band met het heden mag daarbij niet uit het oog verloren worden. We vinden dit verwoord in een uitspraak van de hoofdfiguur uit Een Italiaan in Zutphen'. 'De geschiedenis is zijn voedingsbodem, maar het heden adem ik in. Het een is niet denkbaar zonder het ander'. De soort historiewerken waar hij vooral kennis van neemt zijn biografieën - een neutrale vorm van geschiedschrijving waaruit een goed tijdsbeeld ont staat - en kronieken; over deze laatste vorm aanstonds meer. Al op jonge leeftijd was Ten Berge geboeid door het middeleeuwse vaganten- dom waaruit een beeld wordt verkregen van het menselijke element in de mid- 93 SCHRIJVEN IN ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 11