Duppen heeft het er zelf ook goed: we aten er smakelijk. Slapen deden we in ons bed onder de sterren, daar 't in huis te warm was. Het is er dus wel veilig. De volgende (23 april) dag wordt Calcutta bereikt, daar is het ook warm, maar erg vochtig. Twee dagen later wordt 's middags om kwart over drie de stad Medan bereikt. 'Gelukkig thuis. Ontvangst met open armen en champagne. Zie zoo. Het laatste wat vlug, want de mail vertrekt. Nu nog even de bemanning voorstel ling: le piloot P.Soer; 2e p. G. Kress en mechanicien F.Naber. Verstand houding aan boord, ook met passagier zeer goed. Aangenaam en hulpvaar dig. Je spreekt al spoedig niet meer van vliegtuig, maar van kist en de bergen heeten knobbels. Die lijken ook zoo klein onder je. Ik herinner me nog den pyramiden, waar we overheen vlogen. Als je zelf beneden staat lijkt het heel wat. Maar wat uit ons vliegtuig leken het wat stoffige hoopjes steenen. Alles ziet er klein uit op aarde.' Hier eindigt wel het verslag, maar niet de reis. Uit de krant valt op te maken dat op zondag 26 april het vliegtuig opsteeg om verder te vliegen naar Palem- bang en Batavia, om uiteindelijk om 17.20 uur te Bandoeng te eindigen. Uit het feit dat Duppen in Medan zegt 'thuis' te zijn, leid ik af dat hij het laatste traject niet heeft afgelegd. Iets over de luchtvaart Dit artikel sluit ik af met de vermelding van enkele feiten uit het jaar 1931. De selectie is willekeurig, als bron diende de Zutphensche Courant. Allereerst doemt de vraag op of vliegen wel zo veilig is. In de krant worden diverse onge vallen gemeld. Niet alleen met vliegtuigen, ook met auto's en treinen, maar re latief gezien is het aantal ongelukken met de vliegtuigen hoog. Zeker op verre reizen. Doorgaans zijn het geen Nederlandse piloten of toestellen, die bij de on gelukken betrokken zijn. Buitenlanders hebben een voorsprong wat techniek van de luchtvaart betreft. Ze wagen daarom meer, en hoewel niet elk ongeluk verkeerd afloopt, vallen in die tijd veel slachtoffers. Op 20 april staat in de krant dat op Java de 'City of Caire' een Engels post vliegtuig, neerstort. Het is een vliegtuig op de lijn Engeland-Australië. Duppen is dan onderweg naar Indië. Een week tevoren was bij Sidney ook al een Engels postvliegtuig, de 'Southern Cross II' verongelukt. Duppen mag dan de eerste Nederlander zijn die meevliegt met een postvlieg tuig, hij is niet de eerste passagier die mee gaat in een vliegtuig. In andere lan den, met name in Amerika, zijn ze hem al voor gegaan. Ook het per vliegtuig brengen van post naar verre streken is in andere landen al veelvuldig in gebruik eer men in Nederland zo ver is. In De Luchtpostdiensten staat dat de Britten 59

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 9