Om 12.30 uur wordt over het vliegveld van Praag gevlogen en om kwart over drie landt men in Boedapest. Omdat het weer uitstekend is, wordt doorgevlo gen naar Semlin, in de buurt van Belgrado. Als men daar - een vies stadje - aankomt, is het zes uur in de avond. 'Met korte onderbrekingen hadden we pl.m. 12 uur gevlogen en ik voelde me nog zoo lekker als kip.' In Servië is alles niet even schoon. Duppen logeert in Hotel Centraal, het grootste ter plaatse, 'zeer eenvoudig zonder stroomend water, waar je de Hollandsche zindelijk heid ver moest zoeken en je zeker op alles en nog wat aanmerking zoudt ma ken en dan terecht. Een badkamer heb ik er gevraagd, maar niet gevonden, kon alleen maar zeer vage aanduiding krijgen, dat er wel zoo iets bestond of bestaan had. De Serven hebben op mij geen zindelijken indruk gemaakt.' Een mankement aan de oliepomp van het vliegtuig is aanleiding voor de eerste vertraging, waardoor hij noodgedwongen nog een overnachting in dat hotel moet boeken. Het was de bedoeling naar Athene door te vliegen, maar men kan pas om drie uur vertrekken, dat blijkt echter geen zin te hebben. Op zaterdag 15 april gaat het vliegtuig al om 6.45 de lucht in. In rechte lijn wordt richting Athene gekoerst. Er wordt op 1500 meter hoogte gevlogen. Athene bereikt men om half één. Duppen heeft daar 's midags gelegenheid de Acropolis en andere bezienswaardigheden te bezoeken. Het hotel was er overi gens uitstekend De volgende dag stijgt het vliegtuig al om 5.25 uur op. Boven zee vliegen is een bijzondere ervaring. Kreta wordt gepasseerd. Cairo is het reisdoel. Daar wordt op het vliegveld gelogeerd in een tweede klas hotel. Op 20 april gaat Duppen om 5.00 uur de lucht in, richting Suezkanaal. In de verte wordt Jeruzalem gezien. 'Grond meestal arm, woestijnachtig. Alleen het Beloofde Land maakt eene uitzondering, met wat ontginningen in de da len.' Na Amman begint een urenlange woestijnreis. 'Zand in allerlei vorm, heu vels, ruggen, met en zonder steenen, soms roze, dan geel.' Tegen het eind van de middag wordt Bagdad ('de stad waar alles van stof gemaakt schijnt of mod der') bereikt. Een hotel dat wel groot is, maar waar het te warm is, het biedt weinig gerief: 'De menschen doen hun best, maar erg zindelijk ziet het er niet uit.' De volgende dag vliegt men via de Tigris verder. Een erg onvruchtbaar ge bied. Het reisdoel is Djaak. Na de Tigris ziet Duppen o.a. de Perzische Golf. Maar het is een troosteloos gezicht: 'Alles barre rotsen, zonder eenig leven, evenals de kust, van Perzië, waar geen grassprietje groeit en men denken kan boven de maan te vliegen.' Via onherbergzame kusten wordt Karachi bereikt. In Jodhpur, waar over nacht zal worden, is het droog warm. Warme, droge lucht, die een mens niet doen transpireren maar wel uitdrogen, zoals Duppen opmerkt. De levensstan daard is er hoog, althans voor de Hindoe's en de Mohammedanen. Trouwens,

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 8