Het wordt gememoreerd in een bericht in het Zutphens Dagblad van 16 mei 1949. In die krant staat een kort 'in memoriam' naar aanleiding van het overlij den van Duppen op zaterdag 14 mei. Het is het roemruchte jaar 1949! Indië wordt Indonesië. Eén van degenen die de ontwikkelingen met grote nauwgezet heid en interesse heeft gevolgd is Duppen. Het 'Indonesische vraagstuk' heeft steeds zijn grote belangstelling gehad. Is Duppen een avonturier geweest? Nee, zo komt hij niet over. Wel iemand die - alles afwegende - een beslissende stap wilde en durfde zetten. Sociaal leven Zutphen heeft hem leren kennen als een man met een grote sociale bewogen heid. Vooral zij die op hun oude dag onverzorgd dreigden achter te blijven, hadden zijn aandacht. Duppen was één van de oprichters van de stichting 'On derdak en Verzorging' (later 'Refugium' geheten). Tot aan zijn dood is hij se cretaris van deze vereniging geweest. En de Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft in hem een gemotiveerd voorzitter gehad. Bij zijn overlijden wordt geschreven: 'De heer Duppen was iemand met een warm kloppend hart voor hen, wie het levenslot niet gunstig was geweest. Met hem is een algemeen geacht stadgenoot heengegaan, die veel goed heeft gedaan voor de minder met aardse goederen bedeelden.' Treffend is het dat op de dag van zijn begrafenis op Schiphol de minister van verkeer en waterstaat het nieuwe stationsgebouw in gebruik neemt. Vliegen heeft een hoge vlucht genomen, en de foto laat zien dat er heel wat veranderd is sinds Duppen in de 'kist' kroop die hem - met de post van anderen - naar Indië bracht. Een reisverslag In de jaren dertig is de verblijfplaats van elk postvliegtuig nog nieuws voor de Zutphensche CourantStart en thuiskomst van de vliegtuigen, die genummerd worden, krijgen een extra tintje wanneer het gaat om de veertiende vlucht naar Indië. De eerste passagier die meevliegt mag zelfs boven zijn woning rondcirke len en iedereen vrolijk toewuiven. Hoe de reis verder gaat, laat het reisverslag van Duppen zien. Vóór zijn ver trek heeft Duppen aan de redactie van de krant toegezegd een verslag te zullen maken. Hij heeft woord gehouden. Op de ochtend van 8 mei ontvangt de re dactie een op 1 mei per luchtpost verzonden brief van Duppen, vanuit Tadjong Morawa. Met behulp van enkele vrienden is dit verslag bij de krant terecht ge komen die de tekst vrijwel integraal overneemt. Enkele details eruit. Zo leren we Duppen beter kennen. 56

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 6