Wel de eerste De Zutphensche Courant maakt aanvankelijk weinig ophef van het feit dat de eerste persoon die als passagier meevliegt met een postvliegtuig naar wat toen Indië heette, een Zutphenaar is. Het is de 50-jarige heer J. B. C. J. Duppen. Een causerie in de casinozaal van de schouwburg is voor hem aanleiding om een reis naar Indië te boeken. De chef van de vliegtechnische dienst van de K.L.M., de heer J. A. Aler, gaat in op de mogelijkheden per vliegtuig van Am sterdam naar Batavia te reizen. De ontwikkeling van de luchtvaart is in Neder land pas sinds de luchtvaarttentoonstelling van 1919 op gang gekomen. Met na me Plesman heeft gewerkt en gesleuteld aan het geven van prioriteit aan het vliegverkeer. Op de avond in Zutphen bespreekt Aler vooral hoe interessant het is voor de handelscontacten dat van de vliegerij gebruik gemaakt wordt. De gehele af stand naar Batavia is zo'n 14.500 km en kan in tien a twaalf dagen overbrugd worden. Het hangt ervan af of er veel post meegaat. In 1928 is de eerste Neder landse postvlucht van start gegaan, en die eerste vluchten 'zijn niet beneden de verwachting verloopen\ Een wekelijkse postvlucht naar Indië behoort tegen het einde van het jaar (1931) tot de mogelijkheden, zo wordt gezegd. Ook de reisduur zal dan ingekort zijn. Na de pauze vertoont de heer Aler foto's van vliegtuigen, vliegvelden en van landstreken waaroverheen gevlogen wordt. Een aansporing om toch vooral met kennissen in Indië te corresponderen is het be sluit van de avond. En de heer Duppen wist toen wat hij wilde: per vliegtuig naar Indië. De firma Mulderije Co in Zutphen slaagt erin als eerste een passagier aan te monsteren voor de (betaalde) vliegreis naar Indië. Het is de in Kampen geboren Zutphenaar Duppen, die dit 'uitje' wil maken en die zich bij het kantoor meldt. Is het voor zijn werk, dat hij zo'n verre reis onderneemt? Het blijkt niet uit het bevolkingsregister. Zijn beroep wordt pas later duidelijk. Wie was Duppen? Johan Bernard Carel Joseph Duppen wordt geboren op 12 oktober 1882 te Kampen. Hij is zoon van Charles Paulus Duppen, ambtenaar bij Rijkswa terstaat, en van Aleida Weijkamp. Het gezin, vader, moeder en vier kinderen en oma, vestigt zich op 28 oktober 1889 in Zutphen, komend uit Kampen. Men woont eerst op de Houtmarkt, maar verhuist later naar de Berkelsingel. Via Kanonsdijk en Weg naar Laren wordt in 1929 een huis aan de Deventerweg (nr. 54) betrokken. Duppen heeft het zelf laten bouwen. Opvallend detail aan het herenhuis is de plaatsing van een afzonderlijk gebouw dat dienst moet doen als dienstbodenvertrek en garage. 54

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 4