Zoals al is opgemerkt werd het een en ander een gebed zonder eind. Men blééf dan ook praten over de sluizen. In 1841 was men er nog mee bezig. Het Ministe rie van Oorlog had intussen ook toestemming verleend voor medewerking, met de opmerking dat de verdediging van de vesting Zutphen gehandhaafd moest blijven.17 Om die reden zou achter de grote schutsluis een ophaalbrug moeten worden aangebracht.18 In 1843 kwam kapitein ingenieur Van Brienen van Ramerius met een nieuw ontwerp waarbij de 'kapitale gracht' van de vesting tot haven zou moeten wor den ingericht en door een schutsluis met de IJssel verbonden zou worden; kos ten 148.000.19 Het belang van sluis en haven Waarom was de aanleg van de sluizen en de binnenhaven zo belangrijk? In de eerste plaats zou de aanleg van de ontworpen binnenhaven een uitmuntende stapelplaats geven. Nu werd het aangevoerde hout gelost op de dam, die de stadsgracht van de IJssel scheidde. Aan weerszijden van de algemene weg bui ten de Marspoort lagen dan ook bergen hout opgestapeld die per kar vanaf de Berkel vervoerd werden naar de IJssel, om pas maanden later in de IJsselsche- pen geladen te worden. Het vervoer per kar was kostbaar en ook het verlies aan hout was groot, doordat het toezicht bij het verwerken moeilijk was. Het wa ken tegen diefstal was nog moeilijker. Veel houtkopers weken dan ook uit naar de stapelplaatsen bij het Harenberg en bij de Dommershorst, hoewel alles per as gebracht moest worden. Sommige kooplieden, die verplicht waren het hout gedurende de winter aan de Wel te Zutphen te laten staan, gaven een verlies op van 9°7o. Ten tweede was een sluis belangrijk, om de Berkelschepen tot in de IJssel te kunnen voorschutten. Ook konden dan bij een gunstige waterstand de kleinere IJsselschepen een eind de Berkel opvaren. Ten derde zou om bovengenoemde redenen de scheepvaart en de handel van de stad bevorderd worden.20 Helaas, de mooie plannen werden niet ten uitvoer gebracht. Op 14 mei 1847 werd in de gemeenteraad nog wel gesproken over de verbetering van de Berkel, maar noch over de sluis, noch over de scheepvaart werd gerept.21 De oorzaak van deze ontwikkeling kun je alleen maar vermoeden 'te duur' en 'wie zal dat betalen'. Daarbij komt, dat de ontwikkeling van de infrastruc tuur niet stil lag. In 1841 was de grintweg Zutphen-Lochem-Diepenheim gereed gekomen. Daarnaast stonden nog meer veranderingen op stapel. In 1865 werd de spoorlijn Arnhem-Zutphen-Deventer geopend. Ook de spoorlijn Zutphen- Enschede kwam in dat jaar gereed.22. In 1880 werdén de Duitse en Nederlandse 74

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 24