ELLIE LINTVELT EN IR. ROON JONKER Het wel en wee in Zutphen over de Berkel in de vorige eeuw Wanneer u een oud gebouw binnenloopt bekruipt u dan ook het gevoel van nostalgie en komen vragen: 'wie, wat, waar, wanneer, hoe en waarom' bij u op? Maar ondergaat u hetzelfde bij rivieren? Om u van de IJssel een voorstel ling te maken 'hoe het vroeger' was, is niet zo moeilijk. Deze rivier wordt nog steeds bevaren. Het is een kwestie van in gedachten de schepen aanpassen en u waant zich in vroeger eeuwen. Maar hoe staat dat met de Berkel? Wanneer je langs dit landelijke riviertje fietst, kun je je moeilijk voorstellen dat het druk bevaren is geweest en dat het de gemoederen, vooral in de eerste helft van de 19de eeuw heeft bezig gehou den. Niet alleen van de handelslieden maar ook van het gemeentebestuur van Zutphen en Gedeputeerde Staten van Gelderland. Ondanks het feit dat in de eerste helft van de 19de eeuw de Berkel haar bloeiperiode beleefde, ging het in de eerste jaren van die eeuw niet zo goed met de scheepvaart op deze rivier. Er was zelfs een lichte achteruitgang te constateren.1 Wat werd er in Zutphen zoal voorgesteld en gedaan om de scheepvaart te stimuleren? Er moet een sluis komen Er waren heel wat oorzaken die een goede scheepvaart verhinderden, zoals de ondiepten, te sterke bochten, lage bruggen en vonders. Het gemis aan een jaag pad deed zich gevoelen. Tenslotte waren er de slechte stapelplaatsen (ook in Zutphen) en het gemis aan doorvaart van de Berkel in de IJssel.2 In 1806 boog men zich over deze problemen hetgeen resulteerde in een voorstel een en ander aan te passen en de scheepvaart te stimuleren. In het voorstel werd gesproken over het afschaffen of verminderen van de tolgelden, het uitgraven van de rivierbedding en het kappen van bomen, het verbeteren of aanleggen van stuwen en sluizen bovenstrooms van Zutphen en tenslotte over het aanleg gen van een schutsluis met stapelplaats vóór de verbinding van de Berkel met de IJssel.3 Dit was het begin van een 'gebed zonder eind'. Elf jaar later, in 1817, hield de Gouverneur van Gelderland een inspectie. Naar aanleiding hiervan bracht hij verslag uit aan Gedeputeerde Staten en stel de hij herstel en verbetering van de Berkel voor. Tevens werden nieuwe werken door hem aanbevolen, waartoe o.a. 'eene sluis te bouwen tot doorschutting van 71 DE BERKEL, REEDS 100 JAAR RUST*

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 21