tage 'Belawan Estate', ten zuidwesten van Medan, 116 ha groot (of 'klein', voor Deli verhoudingen), die, zoals alle plantages van de Deli Maatschappij, de Engelse betiteling 'Estate' droeg. Op 17 november 1891 werd daar hun eerste kind, Udo Leopold, geboren. De baboe had cholera, de baby werd besmet en overleed na 4 maanden, op 12 december. Marie kon het verdriet niet aan. Ze zou nooit meer over de kleine Betsy spreken. Het gezinnetje keerde terug naar Dieren, waar het zijn intrek nam op Hof- laan 40, naast Marie's moeder op nummer 38. Daar werd op 1 augustus 1896 een meisje geboren, dat weer Aleida Elisabeth Reiniera werd genoemd. Vrolijk en onbezorgd groeide Liesbeth op. Op 4 april 1914 deed ze, 17 jaar oud, bij ds Cannegieter belijdenis van haar geloof en werd ze gedoopt in het her vormde kerkje te Drempt. Haar vader overleed 14 januari 1922. De laatste ja ren verzorgde ze haar moeder. Toen 'mama' tenslotte op 30 maart 1929 over leed, was ze 32 jaar oud. Van familie en vrienden ontving ze uitnodigingen om te komen logeren in Pretoria, in Deli, op Gamboeng, in Hongkong. Ze nam alle uitnodigingen aan. In april 1930 trok ze de deur van Hoflaan 40 achter zich dicht, liet de boel de boel, en vertrok met de 'Prins der Nederlanden' van de Stoomvaart Maat schappij 'Nederland' naar Indië. Modjokerto wilde ze zien, en Belawan Estate, en al haar neven en nichten en vrienden en kennissen. Als een vrijgelaten vogeltje trok ze van gastvrij huis naar gastvrij huis. Met haar zonnige natuur was ze overal welkom. Ze zou 3 jaar lang wegblijven. Het werden de gloriedagen van haar leven. Ze zou nooit moe worden erover te vertellen. Ze had een zeer speciale band met de zuster van haar schoonmoeder, tante Julie Daendels op Loolaan 34 in Apeldoorn. Op haar reis schreef ze haar tante iedere week. Die brieven, en de brieven van Julie aan haar, zijn bewaard geble ven. Aan de hand daarvan kunnen we haar op haar reis volgen. Op 7 mei 1930 stapte ze te Belawan Deli aan land, waar ze logeerde bij de familie Bitters. Pas drie maanden later zou ze weer vertrekken. Op 29 juli 1930 bezocht ze, niets vermoedend, het huis waar haar ouders 40 jaar daarvoor woonden. Daar werd haar een grafje getoond. Keurig onderhou den. Maar het droeg haar naam. Dat overrompelde haar. Het was het grafje van haar zusje. Er werd gezorgd voor witte orchideën. Die legde ze op het graf je. Het greep haar heel erg aan. De volgende dag schreef ze tante Julie: 'Mama heeft er mij nooit over gesproken'Op 26 augustus 1930 antwoordde tante Julie haar: 'Ik kan me begrijpen dat 't zien van zooveel, dat u aan uw ouders deed denken, allerlei gedachten bij u opwekte. Ook dat staan aan 't grafje. Gij vraagt mij of Mama er mij wel over heeft gesproken. Neen, nooit één woord, 't was haar zeker te pijnlijk. Uwe grootmoeder heeft verteld, dat na de dood 69

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 19