Waar dit goed of erf lag is bekend: rechts van de weg naar Apeldoorn bij de Hoendernesterbeek. Het heette eerst de Mars en na 1500 Lintelohuis - naar de nieuwe eigenaar - en het staat op verschillende kaarten afgebeeld. Het laat ste kasteel, eigendom van Robert van der Capellen tot de Mars, is op het eind van de achttiende eeuw afgebroken. Hij woonde liever op de Engelenburg in Brummen. Er zijn echter meer aanwijzingen. Al in 1268 draagt Wilhelmus, ridder van Vorden, aan het Hospitaal in Zutphen akkers op bij de stad 'super Mersge'.7 Of 'super' hier als 'over' mag worden gelezen durven we niet te beslissen. Dat zou gemakkelijker zijn geweest als er 'trans' had gestaan. Toch is de kans dat er 'over' bedoeld wordt groot. Men schrijft logischerwijs niet gauw landerijen 'boven de Mars', want wat zou daarmee kunnen worden aangeduid? Latere stukken uit het archief van het Spittaal bieden voorzover we konden nagaan geen mogelijkheid tot identificatie van de akkers van Willem van Vorden. Oude IJssel een Strang In 1371/72, dus voor 1406, wordt de Hoendernesterbeek achter het Huis de Mars een 'Strang' genoemd als de visserij er door de stad wordt verpacht: 'Dat teelampt metten stranghe achter Johans huys ten Maersche 10 lb'.8 Tien jaar later in de rekening van 1381/82 - de verpachtingen vinden om de tien jaar plaats is er weer sprake van visserij-inkomsten: 'van den hancke achter den Mersche 6 scilde'.9 Er zijn zonder moeite tien vindplaatsen aan toe te voegen, waaruit blijkt dat hier voor 1406 niet de IJssel zelf stroomde. Aan die Hoendernesterbeek, het noordelijke stuk van de Oude IJssel, is al vroeg een 'warande' of 'vogelei' van de graaf in het 'onland' (geen weerd, maar moeras, woeste grond). Het jachtrecht werd eens geschonken aan de prior van de Predikheren. Een afgesneden Strang is als warande (hier gebied voor de vo geljacht) ideaal. Later wordt de vogelei steeds tegelijk met het visrecht in deze Strang verpacht. Conclusie uit deze gegevens: de Oude IJssel was in 1372, het jaar van de oudst bewaarde rekening, al een dode tak. Strang of hank genaamd het Slieck Als de IJssel in 1357 tussen Nederhelbergen en Hooghelbergen is doorgeleid mogen we verwachten dat de oude loop aan de Graafschapskant een dode arm wordt. De visserij in die Strang of hank kan dan worden verpacht. Dat is ook precies wat er gebeurt. De rekening vermeldt de nieuwe Strang naast de oude 32

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 6