M.GROOTHEDDE Twee oude begravingen in de Waterstraat Inleiding In de maanden februari en maart 1989 vond er een klein archeologisch onder zoek plaats door de archeologische werkgroep in de kelder van het in de oorlog verwoeste pandje Waterstraat 10. De kleine kelder (12 m2) met tongewelf en de gemeenschappelijke zijmuur met nr. 8, een houtskelet gevuld met grote mop pen, dateerde de oorspronkelijke bebouwing in de Middeleeuwen. Dit werd ar cheologisch bevestigd. Uit de insteek van de keldermuren kwamen scherven van bij na-steengoed kannen die rond 1300 gedateerd worden (afb.2, nr. 10). Direct onder de oude keldervloer bevond zich een verrommelde laag waarin aardewerkscherven uit de 9de-13de eeuw werden aangetroffen. Aan de straat zijde was nog een ongestoorde bewoningslaag aanwezig uit de 10de-begin 11de eeuw met Pingsdorf, reliëfbandamfoor- en kogelpotaardewerk alsmede veel slachtafval (afb. 2, nrs. 2-9). P. Bitter wees reeds op het hoge importpercentage onder het aardewerk uit de 9de-12de eeuw uit de opgraving van het 's Graven hof1 en uit diverse onderzoeken van de werkgroep in de Bakkerstraat, Wa terstraat en Zaadmarkt.2 Ook in de 'Waterstraat 10' ligt de verhouding import aardewerk vrij hoog, 45%. Steeds duidelijker wordt dat Zutphen in de vroege Middeleeuwen méér dan een agrarische (domaniale) nederzetting was en zich al vroeg op de IJsselhandel oriënteerde! Naast het aardewerk kunnen als bijzondere vondsten nog genoemd worden; een benen knoop en naald uit de 10de-begin 11de eeuw (afb. 3), een spinsteen uit de 16de eeuw en diverse potten en pannen uit een 19de eeuwse afvalkuil. De begravingen Op het niveau van het dekzand, de natuurlijke 'schone' ondergrond van Zut phen, kwamen tot onze verrassing twee begravingen tevoorschijn. De beide in dividuen lagen oost-west georiënteerd en het bovenste graf oversneed zijn 'on derbuur' voor de helft (deze laatste kon slechts voor de helft geborgen worden). Het gaat waarschijnlijk om een mannelijk (graf 1) en een vrouwelijk individu (graf 2). Beiden hadden een lengte van ongeveer 1.65 m. In graf 1 werd naast het rechterdij been van het skelet een deel van de onderpoot van een rund ge- 43 ZUTPHEN IN DE ZEVENDE EEUW

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 17