Omdat de vijand steeds meer troepen in de stad samentrok werd vermoed dat de overtocht hier plaats zou vinden. Om kwart voor elf kreeg kanonkazemat zuid enige treffers maar vuurde wel door. Dit tegenvuur werd in de loop van de morgen steeds heviger maar men hield stand. Omstreeks twee uur zocht de commandant van het grensbataljon de zuidelij ke sectie op. Hij trof die aan schuilende tussen de huizen ten zuiden van de brug. Bij het oprukken zochten twee groepen op verkeerde wijze dekking door tussen twee muren te gaan staan die evenwijdig aan de schootsrichting lagen. Midden tussen de beide groepen viel een 10.5 cm granaat. Hierdoor werden twee mannen gedood en één gewond. Verder oprukkend bleek een in de uiterwaarden gelegen, zeer primitief geca moufleerde, kanon-opstelling door het bedieningspersoneel verlaten en het ge schut onbruikbaar gemaakt te zijn. Deze stelling werd toen door de helft van de groep bezet. De rest werd over het terrein verdeeld met de opdracht een even tuele rivierovergang tot het uiterste te verhinderen. Daarna ging de compag niescommandant op zoek naar de noordelijke sectie, om die ook ten zuiden van de brug te laten opereren. Deze bleek onvindbaar. Vele dagen later bleek dat die op eigen gezag was teruggetrokken in de richting Voorst. Omstreeks twee uur ging de commandant van het GB naar de commando post van 1-3 RI. Deze was door hevig artillerievuur en ongunstige ligging moei lijk te bereiken. Tegen drie uur hield het vuren plotseling op. Daarna volgde een vijandelijke aanval op de commandopost. Vijandelijke handgranaten en een hoop grint voor de uitgang maakten het verlaten ervan praktisch onmogelijk. De com mandant van 1-3 RI bezette met enige mensen de bovenverdieping. De bene denverdieping werd door de commandant en manschappen van het grensbatal jon verdedigd. Door geweer- en pistoolvuur, handgranaten en een begin van brand werd men gedwongen de strijd te staken en zich over te geven. De grootste verliezen waren de vijand toegebracht door een scherp gerichte bundel zwaar mitrailleur- vuur uit een kleine kazemat gelegen achter een brugpijler en daardoor onbe reikbaar voor het vijandelijk geschut. Uiteindelijk moest men ook daar, omdat de munitie op was, de ongelijke strijd staken. De gesneuvelde Nederlandse militairen werden op de Algemene begraaf plaats aan de Warnsveldseweg begraven. Tot slot een paar herinneringen van Zutphenaren. Eén van hen vertelt dat hij op de Warnsveldseweg Nederlandse militairen per auto en fiets richting stad heeft zien rijden. Zij waren voorzien van rode armbanden. Enkelen riepen 'Le ve de Koningin'. Militairen die voorbereidingen hadden getroffen voor het op- 4

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 6