In Zutphen was het 1-35 regimentsinfanterie (RI) gelegerd, versterkt met een compagnie van het grensbataljon. Het waren vooral de verdedigers van de bun kers zuidelijk van de brug die het bijzonder zwaar te verduren hebben gehad. Het artillerie- en pantservuur was voor hen bedoeld. Foto's bewijzen dat er goed raak is geschoten. In het artikel over het Duitse leger komt duidelijk naar voren dat pas na zware strijd en ten koste van veel verliezen de Hoven veroverd kon worden. De opzet was dat andere onderdelen van het grensbataljon, nadat zij allerlei versperringen en vernielingen hadden aangebracht in het gebied tussen grens en IJssel, zich terug zouden trekken achter de IJssel voor hergroepering. Om dat verwacht mocht worden dat bij aankomst in Zutphen de brug al zou zijn opgeblazen, waren er op drie plaatsen overgangspunten georganiseerd en wel bij de Groene Jager, bij het IJsselbad en bij de Noorderhaven. Het overzetten bij het IJsselbad werd waargenomen door een vijandelijk vliegtuig dat meteen enkele mitrailleursalvo's afgaf, zonder dat dit vertraging opleverde bij het overzetten. Voor zover valt na te gaan waren alle objecten tussen de grens en de IJssel die daarvoor in aanmerking kwamen, vernield. Bij het overvaren hoorden de militairen dat er een pantsertrein op het station was aangekomen en dat de brug om half zes was opgeblazen. Deze pantsertrein (eigenlijk is het een misleidende benaming, het ging om een gepantserd voertuig dat voor de trein werd gezet) was omstreeks zes uur aangekomen bij de brug. Het opblazen van de brug verliep niet helemaal volgens plan. Delen van de hefbrug bleven in het schootsveld van rivierkazemat 1 (bij de Kruisstraat) han gen. De pantsertrein werd daarom buiten gevecht gesteld door de bemanning van rivierkazemat zuid (bij Coenen). Om ongeveer zeven uur arriveerden de mensen van het grensbataljon (GB) op het verzamelpunt in de Hoven en werden daar in overleg met de comman dant van 1-35 RI, kapitein Mulder, ingekwartierd. De commandant van het GB, kapitein Hubregts, ging direct op verkenning uit. De opstelling van de compagnie bleek niet erg gunstig te zijn. Huizen, tuinen en hekken gaven wei nig zicht op het neventerrein en verhinderden snel ingrijpen. Bovendien lag de bezetting van de IJsseloever nogal ver uit elkaar. Buiten de kazematten waren slechts enkele groepen met zeer grote tussenruimten opgesteld. Tijdens de rondgang werd licht artillerievuur, vermoedelijk 7 cm geschut, waargenomen. Na de verkenning werd in overleg met 1-35 RI besloten dat één sectie ten noorden van de brug en één ten zuiden van de weg naar Apeldoorn werd op gesteld. Omstreeks tien uur was het 2-16 GB grotendeels verzameld in de Hoven. Er bleek één soldaat te zijn gedeserteerd en er werd één eerste luitenant vermist. 3

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 5