Inmiddels komt het front naderbij. Op 1 april is het Paas-zondag; 'ein Ostern so trüb wie noch nie' schrijft hij op: een Pasen zo troosteloos als nooit tevoren! In de nacht van 2 op 3 april staat hij op wacht. Geïsoleerd, zoals hij vertelt. Op Zutphen wordt artillerievuur afgegeven door de geallieerden en op die dinsdag de derde april heeft het leven in de Duitse stellingen en loopgraven te lijden onder de geallieerde gevechtshandelingen. Dan nadert voor Horst het einde. Zijn laatste notitie in zijn agenda is: 'Feind greift die vor ons liegende Stellungen an.'; de Canadezen - zijn vijanden - vallen op 4 april de stellin gen in de Oyerhoek aan. Wanneer Horst bij 't Oye gevochten heeft, dan kan hij mogelijk nog gezien hebben dat de volgende dag de ten zuiden van dat huis gelegen boerderijen 'Luchtenberg' en 'het Brinke' om tien voor vier 's middags in vlammen opgingen. Hoe het met Horst afgelopen is, weten we niet. Zijn agenda is in geallieerde handen geraakt. Er ontbreekt een blaadje en op de volgende bladzijden staan wat aantekeningen in het Engels. We weten dat hij op 1 mei jarig was. Dat staat ook in het boekje, maar of hij zijn verjaardag heeft kunnen vieren, is onbe kend. Hij zal weinig te vieren gehad hebben; mogelijk is hij gesneuveld in de 'Slag om Zutphen', hoewel hij natuurlijk ook wel krijgsgevangen gemaakt kan zijn. Boer Eskes van 't Oye wist mede te delen, dat de Canadezen in de omge ving van het huis een aantal Duitsers gevangen namen. De Duitse tegenstand in de Oyerhoek was hardnekkig, zelfs zo fanatiek, dat er voor de geallieerde troepen niets anders opzat dan Zutphen vanuit het oosten aan te vallen (zie Oud-Zutphenmaart 1988). Leesten en de Oyerhoek hebben het geweten, dat hier de zwaarste strijd ge voerd werd. Op 4 april omstreeks één uur werd de Leestense molen door de Ca nadezen in brand geschoten. Op de Leestense Enk boden de Duitsers hardnek kige tegenstand en het in de molen aanwezige mitrailleurnest bezorgde zoveel last en was bovendien zo goed gedekt, dat het in brand schieten van de molen de enige mogelijkheid was om het uit te roeien. Tijdens de gevechtshandelingen werden alleen in de (toenmalige) gemeente Warnsveld ruim dertig boerderijen verwoest. Meerdere ervan werden getroffen door Duitse brandgranaten, die vanuit Brummen, vanaf de overkant van de IJssel werden afgevuurd. Maar ook de Canadezen hebben er verschillende in brand gespoten met vlammenwerpers, teneinde de Duitse tegenstand te breken. Dat verklaart, waarom er in Leesten en de Oyerhoek zoveel nieuwe boerde rijen staan, zoals het Lansink, het Bettink, het Overdijkink, het Brinke, de Luchtenberg en de Boggeler Enk. 18

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 20