WOLTER VAN DE LAAK DE SLAG OM ZUTPHEN IN APRIL 1945 of hoe een Duitse militair onze bevrijding beleefde Aan dit verhaal ligt het zakboekje van een Duitse militair ten grondslag. Deze zakagenda was op het slagveld gevonden en kwam vrij kort na de bevrijding in het bezit van de toenmalige Warnsveldse huisarts J.B.Thate. Het boekje werd door hem ter beschikking gesteld voor het samenstellen van dit verhaal. De militair blijft voor ons anoniem, aangezien hij zijn naam niet in het boekje heeft vermeld, maar laten we hem voor het gemak Horst noemen. Horst heeft van dag tot dag bijgehouden, wat er zoal in zijn soldatenleven voorgevallen is en uit zijn notities valt op te maken, dat hij vermoedelijk een schooljongen was, die - zoals dat toen gebruikelijk was - op jeugdige leeftijd ingelijfd werd bij de Wehrmacht. Waarschijnlijk heeft hij deel uitgemaakt van het parachutisten regiment, dat Zutphen in april 1945 zo fanatiek tegen de geallieerden heeft ver dedigd. Het dagboek - als we de agenda zo mogen noemen - begint op zondag 14 januari 1945 met de mededeling: 'Telegramm zu Hause erhalten' en toen zal hij zijn oproep voor de militaire dienst ontvangen hebben. Horst woonde ver moedelijk in München en opkomen moest hij in Wersdorf, een plaats in de zuid-oostelijke periferie van Berlijn. Daar vult hij de maandag en dinsdag met wachtlopen en gaat op woensdag 17 januari met speciaal verlof weer naar Mün chen. Daar bezoekt hij onder meer zijn meisje Lotte, neemt afscheid van zijn familie en arriveert op zaterdag weer in Wernsdorf tegen acht uur; met vertra ging zoals hij mededeelt. Dat zal wel het gevolg zijn van de geallieerde bombar dementen, die zeker in die tijd het spoorwegverkeer ontwricht hebben. In Wernsdorf krijgt Horst een spoedopleiding. Hij krijgt alarmoefeningen, be kijkt instructiefilms, waarvan er één wegens luchtalarm afgebroken moet wor den, en loopt veldmarsen. Als bijzonderheid noteert hij dat op 30 januari de Führer een redevoering gehouden heeft. Dat feit moet veel indruk op hem heb ben gemaakt, want hij noteert dat nog even op 3 februari! Per 5 februari wordt hij bevorderd tot Tahnenjunker', een rang die te vergelijken is met een vaan drig in het Nederlandse leger. Horst werd dus toegelaten tot de officiersoplei ding, maar die rang zal hij niet hebben bereikt, daar de tijd daartoe ontoerei kend was. Op 10 februari ontvangt hij zijn uitrusting. Zijn afdeling, de tweede 'Einsatz'-compagnie, wordt op 13 februari overge plaatst. Na een toespraak van de Commandant gaat de compagnie per trein naar Gardelegen, een plaats tussen Berlijn en Hannover, welke reis per goede- 15

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 17