Ter afsluiting een kort overzicht In de eerste dagen na de Duitse inval werden de loketten van de Dienst voor Sociale Zaken bestormd door in nood verkerende burgers. Alle bedrijven lagen stil en honderden mensen wendden zich tot de dienst voor steun en raad. Verschillende electriciteitskabels waren vernield door het springen van de bruggen. Direct werd met het herstel begonnen en op 12 mei was er in de stad weer stroom. Ook de gasfabriek kon ondanks veel vernielingen een dag later aan de stad weer gas leveren. Alleen in de Hoven bleef men tot begin 1941 van gas verstoken. Bij de waterleiding waren eveneens transportproblemen, maar het personeel slaagde erin om kort voor het opblazen van de bruggen de hoofd afsluiters dicht te draaien, zodat zo'n 6.000 m3 water behouden bleef. Het zwaarst getroffen waren de mensen in de Hoven. Zij vonden bij terug komst hun woonomgeving heel anders terug. Van veel huizen waren ruiten ka pot en daken ingestort. Het meubilair was vaak erg beschadigd en ook werden veel bezittingen vermist. In de Spoordijkstraat was een blok van tien woningen totaal afgebrand. Enkele percelen in de Achterhoven, Baankstraat en op de Vliegendijk waren door voltreffers veranderd in puinhopen. Een aantal winkels op de Kanonsdijk was zwaar beschadigd, evenals het voormalig cafe 'De Wijnberg'. Aan de Oude Touwbaan waren enige winkels totaal verwoest. Om de mensen te helpen al deze schade te boven te komen werd een Steunco mité opgericht. In de Zutphensche Courant van 16 mei 1940 stond in een redactioneel com mentaar dat het dagelijkse leven langzamerhand zijn gewone gang hernam. Na de doorstane emoties van de voorbije dagen had iedereen, voor zover mogelijk, het werk weer ter hand genomen. De zakenlieden van wie de ramen door de explosies vernield waren, hadden het glas opgeruimd, de ramen dichtgespijkerd en op de planken geschreven: 'de zaak is geopend'. Over gebrek aan klanten had men niet te klagen. Zutphenaren en mensen uit de omgeving probeerden levensmiddelen en kleding te kopen. Het commentaar sloot af met de woorden 'Laten we niet bij de pakken neer gaan zitten maar de hand aan de ploeg slaan'. 13

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 15